Od czego zależą ceny monet kolekcjonerskich?

Od czego zależą ceny monet kolekcjonerskich?

Od czego zależą ceny monet kolekcjonerskich?

Zbieranie monet kolekcjonerskich, emitowanych przez Narodowy Bank Polski, z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejsze. I nic dziwnego – nie dość, że jest to ciekawe hobby, to jeszcze można na nim nieźle zarobić. Właśnie dlatego kolekcjonowaniem monet interesuje się coraz więcej młodych osób, które upatrują w tym zajęciu sposobu na łatwe zyski.

Jeśli i Ty należysz do tej grupy, to niestety muszę się rozczarować – monety kolekcjonerskie owszem, dają zarobić, ale wcale nie jest to pieniądz łatwy, a już na pewno nie szybki. Co gorsza, można też na nich stracić, o czym przekonali się ci, którzy weszli na rynek monet 3-4 lata temu.

Jakby tego było mało, wycena monet kolekcjonerskich jest dość skomplikowana i początkującym kolekcjonerom może sprawiać masę kłopotów. Odpowiedź na pytanie ile jest warta dana moneta i czy warto ją kupić, nigdy nie jest bowiem oczywista. A wszystko dlatego, że wartość monet kolekcjonerskich zależy od szeregu różnych czynników. Jakich konkretnie?

  1. Nakład – pierwszym i najważniejszym z nich jest nakład monety, czyli ilość wybitych monet z danym wzorem. Im jest on niższy, tym moneta jest bardziej wartościowa, co jest zresztą oczywiste – dobra rzadkie zawsze są „w cenie”.
  2. Wiek – drugim ważnym czynnikiem, decydującym o wartości monet kolekcjonerskich, jest wiek. Tutaj również zasada jest prosta – im starsza moneta, tym większa jest jej wartość. Wynika to z tego, że z czasem część monet ulega zniszczeniu lub zgubieniu.
  3. Stan zachowania – kolejną rzeczą, od której zależy cena monet, jest jej stan. Oczywistym jest, że za nieuszkodzone monety w stanie menniczym kolekcjonerzy zapłacą więcej. I właśnie takich monet powinniśmy szukać.
  4. Wzór, wygląd, seria – istotną sprawą jest też sam wygląd monet. Monety ładne na oko, ozdobione cyrkonią czy bursztynem, albo takie, które przedstawiają sławną i popularną postać (np. Jana Pawła II) mają większe szanse powodzenia na rynku. Podobne jak te monety, które przynależą do jakiejś serii tematycznej.

Ceny monet kolekcjonerskich zależą w głównej mierze od czterech wymienionych czynników, a ponadto podlegają trendom. Mam nadzieję, że informacje te ułatwią Wam wycenę monet i zarabianie na numizmatyce, co wydaje się proste –  wystarczy szukać monet starych, rzadkich, ładnych i niezniszczonych…

One Response

  1. sylwia4012

Reply