Co można kolekcjonować?

Zbieranie różnych przedmiotów może przerodzić się w pasję łatwiej, niż może nam się to wydawać. Już jako małe dzieci zbieramy zużyte karty telefoniczne, kapsle z napojów, kolorowe karteczki czy figurki z porcelany itp.

Niektórzy z pasji tych wyrastają, inni zostają wierni idei kolekcjonowania, często zmieniają przedmiot swoich zainteresować, skupiając się na unikalnych znaczkach, monetach czy… samochodach.

Z pewnością każdy z nas pamięta, jak przyjemnie było otworzyć swój album z posegregowanymi karteczkami, wymieniać się nimi z innymi posiadaczami ciekawych zbiorów, przekładać z miejsca na miejsce karteczki, by jak najlepiej się prezentowały. Choć dziś może nam się to wydawać głupie, na pewno wspominamy te czasy z rozrzewnieniem. To właśnie te pierwsze zalążki kolekcjonerstwa rozwijały w nas wyobraźnię, uczyły poszanowania do przedmiotów, systematyczności, może nawet pewnego rodzaju targowania się i zasad wymiany towaru za towar. Pasję kolekcjonerską warto rozwijać także w życiu dojrzałym.

Co zbierać?

Zbierać możemy w zasadzie wszystko. Od kartek pocztowych przez materiały dotyczące ukochanych gwiazd aż po cenne obrazy malarskie. Jak wybrać obiekt naszych zainteresowań kolekcjonerskich? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Zwykle zamiłowanie do konkretnych przedmiotów przychodzi samo. Na przykład dostrzeżemy gdzieś ciekawą torebkę, potem kolejną, zaczniemy interesować się torebkami rożnych projektantów z całego świata, z czasem otrzymamy jakiś ciekawy model od kogoś w prezencie, kolekcja stale będzie się powiększać, aż uświadomimy sobie, że tak naprawdę nie chcemy się tych wszystkich torebek pozbywać, że lubimy samą świadomość ich posiadania. Sięgamy coraz głębiej, szukamy prawdziwych galanteryjnych perełek, odkładamy na nie pieniądze, by po wielu tygodniach móc trzymać upragnione cudo w ręce i maszerować z nim. Być może w przyszłości zaczniemy sami projektować torebki?

Kolekcję możemy zacząć od niewielkich przedmiotów, na przykład otrzymywanych w prezentach. Możemy zacząć celowo zbierać przedmioty, które wyjątkowo nam się podobają i chcemy posiadać ich jak najwięcej.

Z czasem nabierzemy chęci do powiększania swojej kolekcji, a także zdobywania nowych informacji dotyczących wszystkich egzemplarzy danego przedmiotu. Kolekcjonerstwo warto zacząć od zbierania czegoś, co po prostu lubimy. Mogą to być książki, które będziemy regularnie kupować, mogą być to pocztówki z odległych krajów świata, o których wysyłanie będziemy prosić znajomych i przyjaciół znajomych. Możemy kolekcjonować pudełka po cygarach albo wycinki z gazet dotyczące ulubionego aktora.

Przede wszystkim niech to jednak będzie coś, na co z przyjemnością będziemy patrzyli, po wielokroć obracali w palcach, pragnęli mieć tego więcej i więcej.

Reply