Dwuzłotówki – hobby dla każdego

Moneta 2zł Nordic Gold

Dwuzłotówki

Istnieje bardzo wiele form „zbieractwa” – zbierać można znaczki, kapsle, gadżety reklamowe i całe mnóstwo innych rzeczy. Prawdopodobnie jednak żadna z nich nie jest tak prosta jak zbieranie dwuzłotowych monet okolicznościowych. Powiem nawet więcej: Ci, którzy chcieliby zacząć coś zbierać, powinni zacząć właśnie od dwuzłotówek.

Monety 2zł Nordic Gold

Monety dwuzłotowe, o których mowa, nie są zwykłymi monetami. Są to monety okolicznościowe, emitowane przez Narodowy Bank Polski przy okazji jakiejś uroczystości: rocznicy narodzin sławnego Polaka czy rocznicy ważnego wydarzenia historycznego. Wykonane są ze stopu metali zwanego Nordic Gold (nordyckie złoto), dzięki czemu wyglądają całkiem ładnie i lśnią się jak złoto, choć nie ma w nich ani grama żadnego cennego kruszcu.

Dlaczego wybrać dwuzłotówki?

Kolekcjonowanie monet o nominale 2zł staje się w Polsce coraz popularniejsze i to, co ciekawe, także wśród młodzieży. Dzieje się tak z kilku powodów. Do tych najważniejszych na pewno można zaliczyć:

  • Łatwą dostępność – monety 2zł Nordic Gold można znaleźć w oddziałach NBP, niektórych bankach, w internecie, a także – mając trochę szczęścia – w sklepie, na poczcie czy w supermarkecie. Dzięki temu ich „zdobycie” jest bardzo proste i nie wymaga dużych nakładów czasu.
  • Niską cenę – dwuzłotówki „kosztują”, jak nietrudno się domyślić, 2 złote. Kupując je w internecie, w dobrym stanie zachowania zapłacimy prawdopodobnie więcej (3-4zł za monetę + tyle samo za przesyłkę), ale i tak hobby to będzie nas kosztowało nie więcej jak 150 – 200 złotych rocznie. Na taki wydatek może sobie pozwolić absolutnie każdy.
  • Możliwość wyjścia – ze zbierania dwuzłotówek można w każdej chwili zrezygnować, a swoje zbiory łatwo spieniężyć – sprzedając je na Allegro albo wydając w sklepie (dwuzłotówki to prawny środek płatniczy w Polsce).
  • Szansa dodatkowego zysku – monety dwuzłotowe można też traktować jako inwestycję, a ich regularne zbieranie daje nadzieję na ponadprzeciętny zysk (oczywiście, jeśli zdecydujemy się je sprzedać). Najdroższe monety 2zł Nordic Gold są dziś warte ponad 350 złotych!

 

Monety 2zł Nordic Gold są emitowane od 1996 roku. Od tego czasu NBP wypuściło na rynek kilkaset różnych dwuzłotówek, z których wiele jest dziś wartych ponad 100 złotych, czyli 50 razy więcej niż cena emisyjna. Zebranie ich wszystkich może być ciekawym i wcale nie łatwym wyzwaniem. Czy zdecydujesz się go podjąć?

Reply