Odżywianie dziecka – karmienie łyżeczką

Odżywianie dziecka

Odżywianie dziecka – karmienie łyżeczką

Na początku próby zerwania z butelką mogą się nie udać. Aby dziecko zechciało spróbować nowej metody jedzenia i przekonało się do niej, musisz skutecznie je do niej zachęcić.
Maluch, który kończy pół roku ma przed sobą poważne zmiany. Po pierwsze, jest już gotowy na spróbowanie stałych posiłków, a po drugie, może jeść posiłki łyżeczką. Dlatego przyszedł czas na zamianę butelki ze smoczkiem na miseczkę i sztućce. Jest to dla dziecka pierwszym krokiem do samodzielności oraz idealnym ćwiczeniem dla buzi. Gdy maluch ściąga wargami jedzenie z łyżeczki, a także kiedy je gryzie i żuje, używa mięśni, które mają udział w mówieniu. Pamiętajmy jednak, że nowa metoda jedzenie nie od razu musi przypaść malcowi do gustu, ale nie należy się tym zrażać i próbować aż do skutku.

Miła atmosfera

Dziecko szybciej polubi jedzenie łyżeczką, jeżeli będzie mu się to kojarzyło z czymś przyjemnym. Dlatego najlepiej, aby pierwszy posiłek był dla niego wyjątkowo smaczny, przygotuj mu np. ulubiony przecier z marchewki czy jabłuszka. Postaraj się również, aby przy stole panował przyjemny nastrój, obok dziecka posadź np. misia, który razem z nim będzie zajadał obiadek. Jeśli widzisz, że dziecko jest bardzo głodne, zmęczone, albo rozdrażnione to nie jest to dobry czas, aby rozpoczynać naukę jedzenia łyżeczką. Ważne jest też, aby w tym dniu mama była wypoczęta, miała dobry humor i cierpliwość… gdyż dziecko może na początku grymasić i denerwować się. Jeżeli pomimo twojego starania się, dziecko będzie grymasić, odwracać głowę, wypluwał jedzenie itp. nie powinnaś się złościć, bo to może sprawić, że zniechęci się do jedzenia całkowicie. To naturalne, że na początku dziecko może się buntować, ale z czasem na pewno przywyknie do nowego jedzenia.

Odżywianie dzieckaDobre sztućce

Łyżeczka do karmienia dziecka musi być wygodna nie tylko dla dziecka, ale też dla ciebie. Długi i lekko wygięty trzonek sprawi, że łatwiej będzie ci wyjmować zupkę z miski i podawać ją do buzi maluszka. Z kolei mała końcówka łyżeczki pozwoli dziecku na swobodne zamykanie ust i zbieranie papki wargami.

Kolorowa zastawa

Dziecko dużo chętniej zje z kolorowej miseczki niż ze zwykłego białego talerza. Znajdź więc w sklepie miseczkę z wesołą, kolorową dekoracją. Ważne jest również, aby naczynie miało podwójne dno, do którego nalewa się gorącą wodę. Dzięki temu danie dłużej pozostaje ciepłe, a maluch będzie mógł jeść w spokoju dłużej.

Ćwiczenie buzi

Dobrze jest, gdy dziecko podczas jedzenia popracuje nieco buzią, dzięki temu w przyszłości będzie mu łatwiej wymawiać głoski. Dlatego spróbuj wkładać łyżeczkę do ust maluszka poziomo i tak samo ją wysuwać. Żeby zabrać z niej papkę, będzie musiał zamykać buzię, co zmusi jego mięśnie do pracy, wzmocni je i wpłynie na ich rozwój. Jeżeli będziesz wyciągać łyżeczkę z buzi dziecka, unosząc ją do góry, aby pokarm został w jego buzi – jego mięśnie nie będą pracować i ćwiczyć.

Odżywianie dzieckaJedzenie rączkami

Niechęć maluszka do jedzenia łyżeczką może też wynikać czasami z nowej konsystencji potraw. Jedzenie rączkami może pokonać tą niechęć. Nie zabraniaj więc dziecku wkładania rączek do miski, nawet jeśli brudzi siebie lub stół. Dzięki temu zachęcisz je do nowych smaków i gryzienia twardszych kawałków.

Sprzątanie po karmieniu. Aby uniknąć śladów po zupce na ubraniu dziecka i na podłodze, załóż mu śliniak, a pod stołem rozłóż folię ochronną. Sprzątanie ułatwi też wysokie krzesełko do karmienia z plastikowym, ściąganym blatem, który możesz potem bez problemu umyć nad wanną.

Reply