Odpowiedzialne rodzicielstwo

W dzisiejszych czasach rośnie liczba zalęknionych dzieci, które tak jak i dorośli – ciągle się czegoś boją. Niestety jak się okazuje żyjemy w społeczeństwie lękowym, więc warto poznać sposoby, aby pomóc dziecku w jego lękach. Psycholodzy twierdzą, że dziecko w każdym wieku ma swoje lęki. Zaczyna się to od głośnych dźwięków, obiektów, niemiłych twarzy np. włamywaczy, ciemności, grzmotów, lęków związanych ze szkołą, przed obcymi ludźmi, zwierzętami, wysokością.

Rodzaj lęku, na które jest dziecko odporne zależy od jego psychicznego rysopisu. Aby dziecko nie popadało w lęki nie należy go straszyć – nawet w żartach. Rodzic nie może także kpić z jego obaw, chociaż wiadomo, że jest to irracjonalne. Lęk u dzieci to ogromne przeżycia, których nie należy bagatelizować i wyśmiewać. Żadnego rodzaju tłumaczenia nie pomogą, ponieważ do dziecka nie trafiają racjonalne argumenty. Im więcej rozmowy na ten temat – tym odwrotny efekt. Dziecko jeszcze bardziej zaczyna odczuwać lęk. Nigdy nie można także zawstydzać go przed innymi, ponieważ ośmieszanie dziecka tylko pogorszy ten stan.

Postawa rodziców

Rodzice nie mogą się złościć na dziecko, że dany lęk nie przemija tak szybka jak oni by tego chcieli. Nikt nie jest w stanie przyspieszyć momentu, kiedy dany lęk zniknie. Okres utrzymywania się lęków jest inny w zależności od dziecka i jego osobowości. Jeżeli okażemy więcej tolerancji i zrozumienia, nawet nie zauważymy momentu, kiedy lęk zniknie z życia naszego dziecka.

W żadnym wypadku nie należy stosować terapii szokowej, ponieważ walka z lękiem na siłę nie doprowadzi do niczego dobrego. Jest to niestety bardzo okrutna i niestety często powtarzana postawa wśród dorosłych. W bardzo wrażliwego malucha może to jedynie doprowadzić do utrwalenia lęku na całe jego życie. Nikt nie jest odpowiedzialny, ze dziecko jest lękliwe. Lęki nie są przyczyną złego wychowania, ani fanaberii dziecka. Jest to normalna faza dzieciństwa i nie ma w tym nic nienormalnego.

Lęki malucha

Ważne jest także to, aby nie zarażać malucha swoimi własnymi lękami np. przed włamywaczami, utratą pracy czy chorobą, ponieważ dziecku udzieli się taka postawa wobec życia. Należy starać się, aby nie zarażać dziecka takiego rodzajami obaw. Spokojnie należy dać dziecko możliwość do bania się. Należy poznać przyczynę lęku i obserwować sytuację, w których maluch zaczyna się bać. W momencie występowania obaw należy być cierpliwym i taktownym, stosując metodę małych kroczków.

Należy pomóc dziecko oswajać jego lęki i oswajać je w sytuacjach, w których powstają. Rodzice nie mogą się tym zanadto przejmować, ponieważ większość lęków rozpoczyna się naturalnie i sama ustępuje. To, że dziecko posiada lęki jest naturalne i świadczy wyłącznie o jego naturalnym rozwoju. Należy zwracać uwagę na to, co dziecko ogląda w telewizji. Należy wykreślić programy agresywne, horrory i gry dla dorosłych, a także brutalne filmy przyrodnicze, na których zwierzęta polują. Warto także ograniczyć oglądanie wiadomości, ponieważ są pełne przemocy.

Reply