Jak pokonać nieśmiałość?

nieśmiałość

Jak pokonać nieśmiałość?

Pamiętaj, że randka jest jak taniec, musisz zrobić pierwszy krok! Nieśmiali przeważnie całą imprezę podpierają ściany, a potem żałują, że nie wyszły na parkiet i nie bawili się tak świetnie jak inni. Najwyższy czas, abyś to zmieniła!

 

Sposób na własne wady

Nieśmiali ciągle znajdują jakieś preteksty, aby nie starać się osiągnąć tego, na czym im zależy. W kółko powtarzają: „Jestem gruba, nikt mnie nie lubi”. Jednak takie myślenie nigdzie nie prowadzi. Lepiej zastanów się nad tym, jakie masz wady, a jakie zalety. Bądź pewna, że nikt nie jest idealny i każdy człowiek ma jakieś wady, czegoś, czego nie lubi w swoim wyglądzie. Zamiast ciągle się krytykować, bądź szczera wobec siebie. Zapisz swoje przemyślenia i potraktuj je jako listę ważnych zadań, które musisz zrealizować, np. zamiast pisać: „Mam okropną fryzurę”, napisz „Wybieram się dziś do fryzjera”, „Mam okropne ciuchy” zamień na „Dziś wybiorę się z przyjaciółką na wielkie zakupy”.

Rozmowa z przyjaciółką

Gdy już wiesz, jak sama siebie postrzegasz, dowiedz się teraz, co myślą o tobie inni. Spotkaj się z zaufaną przyjaciółką i poproś ją, aby szczerze powiedziała ci, czy uważa, że możesz coś zmienić w swoim wyglądzie albo zachowaniu na lepsze. Warto jest też skorzystać z pomocy osób, które znają się na wizerunku, np. fryzjerka podpowie ci w jakiej fryzurze byłoby ci do twarzy, wizażystka pomoże ci dobrać odpowiedni dla ciebie makijaż, a stylistka elegancko i modnie cię ubierze. Poznając pewne sztuczki profesjonalistów, będziesz mogła je później stosować na co dzień. Kiedy będziesz się czuć dobrze, będziesz też bardziej pewna siebie.

Opanuj strach

Osoby nieśmiałe przeważnie czują lęk i paraliż na samą myśl o spotkaniu z osobą, która się im podoba. Ale zazwyczaj nie wiedzą, czego tak naprawdę się obawiają. Zastanów się, czego ty sama się boisz? tego, że się ośmieszysz? że nie spodobasz się drugiej osobie? Wyobraź sobie sytuację, która najbardziej cię stresuje i pomyśl jak byś się wtedy zachowała. To sprawi, że, gdy przyjdzie już ten moment, będziesz już na to przygotowana.

miłośćPrzełam się!

Wykorzystaj różne sytuacje, w których czujesz się onieśmielona, aby poćwiczyć przed tym ważnym spotkaniem. Pokonaj swój wstyd i zrób to, co do tej pory cie stresowało. Dzięki temu zobaczysz, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Idź na imprezę do znajomej, gdzie będą same obce dla ciebie osoby. To pozwoli ci oswoić się ze stresującymi sytuacjami.

Zacznij działać!

Pamiętaj, że jeśli nie zaczniesz działać, to prawdopodobnie nic się wydarzy, dlatego nie masz nic do stracenia. Musisz wiedzieć, że nie ma nic bez ryzyka. Zamykając się w domu z powodu swojej nieśmiałości, na pewno nie spotkasz mężczyzny swoich marzeń! Musisz wyjść do ludzi i pokonać swoje lęki.

Reply