Zakupy spożywcze
Zdrowie nasze oraz naszych najbliższych zależy w dużej mierze od tego co jemy. W naszej diecie ważne są świeże owoce, warzywa, ciemne pieczywo, soczewica, płatki owsiane, ryż.
Owoce i warzywa najlepiej kupować w sezonie, kiedy są świeże, tanie i pozbawione konserwantów. Unikajmy artykułów spożywczych, które są przetwarzane przemysłowo, ponieważ zawiera mniej chemikaliów, a dodatkowo ma więcej cennych witamin, soli mineralnych i białka.
Planowanie zakupów
Najlepiej, gdy zaplanujemy menu na cały tydzień i zrobimy zakupy na kilka dni, bez potrzeby codziennego biegania po sklepach. W spiżarni powinniśmy mieć artykuły, które są nam najczęściej potrzebne i które powinniśmy mieć zawsze w zapasie. A więc powinien się tam znaleźć: olej, ryż, makaron, soczewica, groch, ogórki kiszone, pomidory konserwowe, koncentraty pomidorowy, konserwy mięsne i rybne. Mając te produkty pod ręką zawsze możemy przygotować jakieś danie.
W zamrażarce warto mieć kilka posiłków, które można zrobić na szybko, gdy wracamy po ciężkim dniu z pracy, a domownicy czekają już głodni.
Lista zakupów
- Zapisz na kartce artykuły spożywcze, których potrzebujesz na cały tydzień, grupując je według sklepów, do których chodzisz, dzięki temu zaoszczędzisz na czasie, a zakupy nie będą stresujące
- Swoją listę zakupów przypnij na lodówce lub połóż w miejscu dostępnym dla każdego, tak aby reszta domowników mogła dopisać na liście rzeczy, które są im potrzebne, dzięki temu rozplanujesz dobrze wydatki i o niczym nie zapomnisz
Konserwy
- Wybierajmy produkty spożywcze konserwowe bez dodatków, szczególnie owoce konserwowane bez cukru, są dużo lepsze.
- Na wyprzedaży możesz bez obaw kupić puszki wgniecione, ale pamiętaj, żeby nie kupować konserw wybrzuszonych. Zwróć też uwagę, aby puszka nie miała wgniecenia na złączu, bo w takim przypadku mogło się do niej przedostać powietrze.
Żywność pakowana
- Nie kupuj żywności pakowanej w plastik, który przylega bezpośrednio do niej. Składniki chemiczne łatwo przenoszą się na żywność, szczególnie na mięso i sery.
- Unikaj żywności, która zawiera dużo dodatków, przede wszystkim barwników, składników zapachowych, konserwantów oraz stabilizatorów.
- Unikaj mięsa poddawanego obróbce przemysłowej, zawiera ono wysoko nasycone tłuszcze.
- Niektóre sklepy ze zdrową żywnością oferują margarynę bez dodatków.
Owoce i warzywa
- Unikaj kupowania warzyw lub owoców pakowanych w woreczki plastikowe, nie mają dostępu do powietrza przez co szybko się psują.
- Najlepiej kupować owoce i warzywa wyhodowane naturalnie, bez dodatków chemicznych. Są droższe i być może nie wyglądają tak okazale, ale z całą pewnością są dużo zdrowsze.
Jaja
- Białe jaja, które zazwyczaj są tańsze, mają jednakową zawartość protein jak jaja brązowe.
- Cena jaj zależy też od gatunku.
Artykuły spożywcze, które warto mieć w domu
- przetwory zbożowe, płatki zbożowe
- zupy w kostce
- olej jadalny
- suszony groch, soczewica, ryż, potrawy mączne
- mąka żytnia, mąka pszenna
- zupy, papryka konserwowa, szynka, tuńczyk, sardynki, owoce dżemy, gotowane owoce, cukier herbata, kawa, czekolada
- warzywa korzeniowe
- słonina, kiełbasa
- sosy, majonez, zioła, przyprawy
Świeże produkty
- mleko, masło, inne przetwory mleczne
- margaryna
- chleb jaja
- soki owocowe
- świeże owoce
- warzywa zielone i sałata
- ryby i mięso.