Spacer z dzieckiem zimą

spacer z dzieckiem

Spacer z dzieckiem zimą

Kiedy za oknem mróz, nie zawsze mamy ochotę, aby wyjść z dzieckiem na spacer. Tymczasem codzienny spacer, również zimą, jest wskazany dla zdrowia naszego maluszka: wpływa pozytywnie na jego odporność, poprawia humor i poprawia apetyt, dlatego warto chodzić na spacery z dzieckiem, nawet, gdy pogoda nie jest najpiękniejsza. Większość z nas ma niestety wątpliwości, co ubrać dziecku na dwór, żeby nie zmarzło, ale też nie przegrzało się. Sprawdź kilka pożytecznych wskazówek.

 

Ubranie na cebulkę

Zimą na zewnątrz najbezpieczniej jest nałożyć maluchowi kilka warstw odzieży, które lepiej ochronią przed zimnem niż jeden gruby sweterek. Jednak nie znaczy to, że dziecko musi mieć na sobie wiele ciuchów. Niemowlę, które leży lub siedzi w wózku powinno mieć na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż ty, a dodatkowo być przykryte kocykiem lub być w śpiworze. Tak przygotowany na zimowy spacer maluch na pewno nie zmarznie. Będąc na spacerze na wszelki wypadek, co jakiś czas sprawdzaj jego kark, dzięki temu zobaczysz czy na pewno jest mu ciepło. Ciepły kark oznacza, że dobrze ubrałaś maluszka. Jeśli jest spocony oznacza, że dziecko jest przegrzewane i wtedy jak najszybciej wróć do domu, aby dziecko się nie zaziębiło. Z kolei chłodny kark, znaczy, że dziecko zmarzło i najlepiej jest je wtedy otulić dodatkowym kocem.

Przygotowanie do wyjścia

Przyszykuj ubrania, w które ubierzesz malca, np.: body z długim rękawem, sweter, spodnie, skarpetki, kombinezon oraz dwuwarstwową czapkę. Szalik będzie potrzebny tylko wtedy, gdy dziecko siedzi w odkrytym wózku. Rękawiczki też są niepotrzebne, gdyż rączki maluszka chowa się w rękawach kombinezonu lub w śpiworze. Zanim ubierzesz dziecko, nakarm je i przewiń oraz posmaruj buźkę ochronnym kremem.

dzieckoBody z długim rękawem

1. Przełóż głowę

włóż dłonie w otwór body i rozciągnij, będzie ci łatwiej nałożyć ubranie przez głowę dziecka. Zacznij to robić od tyłu, a następnie przełóż przez buzię.

2. Wsuń rączki w rękawy

Zwiń dłońmi rękawek body. Jedną ręką trzymaj body, a drugą złap rączkę maluszka i przeciągnij ją przez rękaw. Tak samo zrób w drugim rękawkiem.

3. Popraw nierówności

Przełóż dziecko na bok i naciągnij tylną część body na plecy oraz pupę. Potem obróć dziecko na plecy, naciągnij przód ubranka i zapnij zatrzaski w kroku.

Ubranie na nogi i stopy

1. Załóż spodnie

Zwiń nogawkę, złap stopę dziecka i włóż ją do środka. Tak samo załóż drugą nogawkę. Następnie powoli przewróć malucha na bok i z tyłu podciągnij spodnie do pasa. Potem naciągnij materiał z przodu. Zamiast spodni możesz tak samo nałożyć dziecku zwykłe śpioszki z bawełny.

2. Naciągnij skarpetki

Niemowlę leżące w wózeczku nie potrzebuje butów, w zupełności wystarczą mu założone pod kombinezon ciepłe skarpetki. Zwiń skarpetkę w dłoniach, a potem nałóż na stopę dziecka. Zacznij od paluszków, a potem naciągnij na piętę i kostkę. Tak samo ubierz drugą stopę. Jeśli malec siedzi w wózku, przydadzą się miękkie buciki.

Sweter i kombinezon

1. Zapnij pulower

Rozepnij go, rozłóż rękawy na boki i połóż na przewijaku. Potem ułóż na sweterku dziecko na wznak. Zwiń jeden rękaw, złap piąstkę maleństwa, włóż do środka i przeciągnij. Tak samo zrób z drugim rękawem. Zapnij sweter i naciągnij materiał z każdej strony, aby nic nie uwierało dziecka.

2. Włóż kombinezon

Na przewijaku rozłóż kombinezon, a na nim ułóż dziecko. Na początku wsuń mu nóżki w nogawki, a potem rączki w rękawy. Kombinezon zapnij dopiero przed samym wyjściem na zewnątrz, aby maluch się nie zgrzał. Na końcu ubierz dziecku czapkę i kaptur.

Jeśli na zewnątrz jest słonecznie i jest nieduży mróz (do – 5 stopni) spacer z dzieckiem może trwać nawet 2 godz. Pamiętaj jednak, że nawet, gdy jest słonecznie, ale wieje wiatr, uczucie zimna jest większe, dlatego w takiej sytuacji najlepiej skrócić spacer do 30 minut.

Reply