Rozszerzanie diety dziecka

Wprowadzanie nowych smaków to ważny krok w życiu dziecka. Teraz kształtują się jego nawyki żywieniowe. Specjaliści od żywienia zalecają wprowadzanie nowych pokarmów od 6 miesiąca życia dla dzieci karmionych piersią i w 5 miesiącu, gdy są karmione mlekiem modyfikowanym.

Dieta najmłodszego

Nowości w diecie malucha należy wprowadzać stopniowo. Półroczne dziecko powinno zjadać 5-6 posiłków dziennie, w tym 1-2 inne niż mleko. W 8 miesiącu życia oprócz karmienia na żądanie, w diecie powinien znaleźć się dziennie jeden posiłek warzywno – mięsny, zbożowy i owocowy. Nie ma jasnych wytycznych, co powinno być pierwszym stałym pokarmem. Może być to jednoskładnikowa papka jarzynowa lub kaszka bezglutenowa (ryżowa lub kukurydziana). Jeżeli obawiamy się, że dziecko może mieć kłopot z żuciem i połykaniem, można przygotować posiłek w konsystencji półpłynnej.

Kiedy dziecko już siedzi pewnie i ma pierwsze ząbki, papki należy stopniowo zmieniać na mniej rozdrobnione dania – jarzyny trzeba rozgniatać widelcem lub trzeć na tarce, a mięso drobno siekać. Pierwsze warzywa w diecie dziecka powinny być delikatne i lekkostrawne. Najlepiej by była to zupka z marchewki – dzieci bardzo lubią jej słodkawy smak. Ale może być to także ziemniak lub dynia. Następne zalecane warzywa to np. seler, pietruszka, brokuł, burak, kalafior, kabaczek, cukinia czy fasolka szparagowa. Warto by najpierw dziecko poznało smaki warzyw zanim pozna smaki owoców. Jeśli polubi je teraz, chętnie będzie sięgał po nie później.

Owoce, przecier i inna dieta

Najlepiej zacząć od małych ilości przecieru bez dodatku cukru, serwowanego np. na deser. Najlepiej podać na początek jabłko, jagody, maliny, porzeczki a następnie morele, brzoskwinie, gruszki oraz wiśnie. W 6 – 7 miesiącu życia powinno włączyć się do diety mięso. Z niego organizm najłatwiej przyswaja ważne dla prawidłowego rozwoju żelazo, (którego brak prowadzi do anemii) oraz pełnowartościowe białko. Zacząć warto od drobiu – indyka, kurczaka, później może to być cielęcina i jagnięcina. Wybierajmy tylko chude kawałki bez skórek i błonek. Porcję mięsa należy gotować bez dodatku soli i przypraw oraz zmiksować razem z warzywami. Natomiast pod koniec 7 miesiąca życia dziecka można zastąpić mięso rybą na początek chudą, jak dorsz, mintaj, sandacz czy szczupak.

Wprowadzając nowe smaki do diety malucha warto zadbać o jego odporność. W jej wzmacnianiu pomogą jogurty. Już w 6 miesiącu życia można podawać specjalny jogurt o obniżonym poziomie białka, który doskonale przygotowuje maleńki żołądek na spotkanie z normalnym jogurtem, którego mogą spróbować dopiero 8-miesięczne dzieci.  Normalny jogurt natomiast trzeba zacząć podawać dziecku stopniowo i ostrożnie, obserwując jego reakcję. Pierwszą glutenową kaszkę lub kleik można podać dziecku już w 5 miesiącu życia. Całą porcją jednak można nakarmić dziecko dopiero w 8 miesiącu. Kaszkę należy mieszać z mlekiem lub zupką jarzynową. A kiedy dziecko będzie miało około 10 miesięcy życia można zacząć podawać małą ilość pieczywa; kawałek bułki, sucharka jak również biszkopt.

Reply