Alergie na kosmetyki

alergie

Alergie na kosmetyki

Alergie na kosmetyki mogą pojawiać się w każdym wieku, niezależnie od rodzaju cery. Objawiają się podrażnieniami skóry (wypryskiem, pokrzywką), świądem, rzadziej – migreną, gorączką, dusznościami, nieżytem błon śluzowych nosa i oskrzeli, obrzękami itp.

Powstawaniu takich reakcji najczęściej winne są zawarte w kosmetykach substancje syntetyczne, choć nie tylko one. Naturalne wyciągi roślinne, które powszechnie uważa się za zupełnie bezpieczne, również bywają przyczyną alergii. Na jej powstanie może mieć wpływ wiele czynników. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Skład chemiczny kosmetyków

Farby do włosów, płyny do trwałej ondulacji, lakiery do paznokci to „czysta chemia”: zawierają wyjątkowo dużo silnych alergenów i dlatego często powodują uczulenia. Z tego samego powodu wiele reakcji alergicznych wywołują perfumy i dezodoranty. Wybierając więc tego typu kosmetyki, warto sięgać po te ze składem bezpieczniejszym lub zupełnie naturalne, tak jak np. ałun, który stanowi świetną alternatywę dla dezodorantów.

Stężenie substancji uczulającej

Uczulenie pojawia się szybciej, gdy stężenie alergenu w kosmetyku jest duże.

alergia kosmetyczna

Na przykład znacznie częściej wywołują alergię substancje zapachowe perfum (15-30% olejków eterycznych) niż kremu, zawierającego około 0,5% kompozycji zapachowej.

Jeśli stężenie alergenu jest małe, a kosmetyk regularnie używany, alergen kumuluje się w skórze i po jakimś czasie (np. po miesiącu) również może wystąpić reakcja uczuleniowa. Nie ma się więc czemu dziwić, jeśli od dawna używany krem nagle spowoduje podrażnienie skóry.

Czas kontaktu preparatu ze skórą

Kosmetyki pozostające na skórze przez minimum kilka godzin (kremy, perfumy) częściej wywołują uczulenie niż np. mleczka kosmetyczne, toniki, żele do demakijażu. Zanim zdecydujemy się na jakiś krem, dezodorant czy perfumy, powinniśmy zawsze zrobić próbę kontaktową. Polega ona na posmarowaniu preparatem małego fragmentu skóry  pozostawieniu na 2 doby. Najmniej uczuleń powodują mydła, żele pod prysznic i szampony, ponieważ spłukuje się je w chwilę po użyciu.

Szczególna wrażliwość niektórych części ciała

Na działanie alergenów najbardziej wrażliwe są okolice oczu. Często zdarza się, że krem stosowany na całą twarz wywołuje uczulenie tylko na powiekach. Dlatego, oprócz kremu do twarzy, warto mieć specjalny krem lub żel przeznaczony do pielęgnacji okolic oczu. Ryzyko wystąpienia alergii na taki preparat jest znacznie mniejsze. Reakcja alergiczna na powiekach może się też pojawić, jeśli przy dotykaniu twarzy rękoma przeniesiona zostanie choćby odrobina silnie uczulającego kremu do rąk czy lakieru do paznokci.

Miejscami bardzo podatnymi na uczulenie są też pachy i pachwiny. Prawdopodobieństwo pojawienia się alergii wzrasta, gdy kosmetyki nakładamy na skórę podrażnioną, np. po depilacji, goleniu, opalaniu. Jeśli więc nastąpi podrażnienie skóry, na jakiś czas zrezygnujmy ze stosowania kosmetyków w tych miejscach. Oczywiście nie dotyczy to preparatów łagodzących podrażnienia, np. balsamów po opalaniu czy kremów po goleniu.

Wpływ słońca na niektóre kosmetyki

Wiele substancji, zwłaszcza zapachowych, wywołuje uczulenie dopiero pod wpływem promieniowania słonecznego. Reakcje te to tzw. odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne. Jeśli zamierzamy się opalać, nie używajmy perfum, dezodorantów itp.

Osoby ze skłonnościami do alergii powinny sięgać wyłącznie po wysokiej jakości kosmetyki hipoalergiczne, nie zawierające barwników i substancji zapachowych. Na rynku jest sporo tego typu preparatów, również produkcji krajowej.

Reply