Twoja skóra chce pić! – czyli po co nawilżać ciało?
Woda jest jednym z podstawowych czynników warunkujących życie na ziemi. Twoja skóra także bardzo jej potrzebuje! Dobrze nawodniona jest przyjemna w dotyku, gładka, napięta i jędrna. A co najważniejsze – wolniej się starzeje.
Jeśli nasza skóra jest odpowiednio nawodniona, ma piękny, zdrowy, młody wygląd. Z wiekiem nasz organizm traci wodę, i tak u niemowlęcia stanowi ona 80 %, a u człowieka dorosłego już tylko 60 %.
Rola wody w ogranizmie
Ważne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, ale równie ważne jest zatrzymywanie ich. Z naszej skóry codziennie paruje około 300 mililitrów wody, co skóra uzupełnia pobierając wodę z głębszych warstw.
Jedną z przyczyn przesuszenia skóry jest przebywanie w niezwykle suchych, klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Panuje w nich niski stopień wilgotności powietrza (poniżej 40 procent!), więc na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych woda wyparowuje ze skóry.
W lecie z naszej skóry woda jest wyciągana poprzez promienie słoneczne i wysoką temperaturę. Nie sprzyjają nam też słone kąpiele w morskiej wodzie czy wiatr. W efekcie nasza skóra jest szorstka, sucha i nieprzyjemna w dotyku. Traci też swoją naturalną jędrność, naturalny glow (połysk) i szybciej się starzeje.
Nawilżanie skóry wodą nie jest dobrym pomysłem. Musimy uzmysłowić sobie, że nasza skóra jest organem nieprzepuszczalnym dla wilgoci, a całe nawilżenie pochodzi z wewnątrz. Po długim moczeniu nasz naskórek staje się szorstki i bardziej suchy, potrzebuje kremu nawilżającego. Woda zmywa część naturalnej osłonki (tak zwanej osłonki hydrolipidowej) naszej skóry, która ma za zadanie ją natłuścić i ochronić, a przede wszystkim zatrzymuje wodę i nie pozwala jej nadmiernie parować.
Gdy sięgniemy po krem nawilżający, w jego składzie z pewnością znajdziemy wodę (szczególnie w tych nawilżających). Jednak krem aplikowany jest na dużą powierzchnię skóry, cienką warstwą, więc woda ta szybko odparowuje, a na naskórku pozostają substancje tłuste, które mają ją nawilżyć.
O dobrym nawilżeniu naszej skóry decyduje NMF (Natural Moisturising Factor), czyli tzw. naturalny czynnik nawilżający. Składa się on z aminokwasów, które potrafią wiązać wodę i zatrzymywać ją w skórze. Zbierają one wilgoć ze skóry właściwej, która w 90 % składa się z wody. Tę wodę dostarczają one naskórkowi.