Podawanie leków małym dzieciom

Pewnie wielokrotnie zdarzyło Ci się lub zdarzy, że Twoje dziecko zachoruje. Od lekarza wychodzisz z długą listą lekarstw i wpadasz w panikę, jak je podasz? Przecież Twój maluszek jest taki ruchliwy. Nie rozumie, że jest chory i musi brać lekarstwa. A Ty stoisz przed trudnym zadaniem.

Jednak jak mówi stare porzekadło, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy poznać kilka sztuczek, aby podawanie lekarstw nie stało się gehenną.

Podawanie leków nie będzie trudne, o ile będziemy wiedzieli, jak się za nie zabrać.

Nieumiejętna aplikacja niekiedy może przynieść więcej szkody niż pożytku, więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zasięgajmy porady lekarza czy pielęgniarki.

Najważniejsze jest dobro dziecka i jego jak najszybszy powrót do zdrowia.

Wszelkie syropy i zawiesiny podawajmy małym dzieciom strzykawką. Tym starszym oczywiście można dać na łyżeczce, jednak niemowlęta nie posiadają jeszcze takiej umiejętności. Mogą odruchowo wypchnąć aplikowaną porcję preparatu i tym samym sprawić, że dawka nie była wystarczająca.

Podawanie leków małym dzieciom

Podawanie leków małym dzieciom

Syrop podawaj małymi łyczkami, aby dziecko nadążyło połykać. Staraj się go aplikować na tylną część języka, gdzie smak nie jest tak dokładnie odbierany. Nigdy nie podawaj lekarstw doustnych dziecku na leżąco!

W przypadku, gdy musisz podać dziecku krople do uszu, najlepiej połóż je na boku, w poprzek swoich ud i kolan. Gdy już zaaplikujesz wymaganą dawkę leku, potrzymaj jeszcze malca na kolanach.

Z kroplami do oczu jest podobnie, z tym że układamy dziecko na plecach, na przewijaku lub łóżku. Postaraj się delikatnie unieruchomić główkę dziecka. Wtedy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym trzymaj kroplomierz, a palcem serdecznym i małym odciągnij dolną powiekę. Celuj zawsze w wewnętrzny kącik oczu i nigdy nie dotykaj końcówką aplikatora oka i powieki!

Wielu rodziców wpada w panikę, gdy musi podać dziecku czopek. A to naprawdę nic skomplikowanego. Wystarczy położyć dziecko na plecach, swoją lewą rękę wsunąć pod kolana dziecka, powodując unieruchomienie jego nóżek. Wtedy włożyć czopek do pupy tak, aby czubek naszego palca dotknął skóry niemowlęcia. Wtedy tylko ścisnąć pośladki malca i chwilę poczekać, aż czopek się rozpuści.

Reply