Przekąski dla dzieci – jak je mądrze wybierać

przekąski dla dzieci

Przekąski dla dzieci

Często można usłyszeć: mamo, tato jestem głodny/a, chce coś dobrego…  Chrupki, ciasteczka, orzeszki, czipsy to – wydawać by się mogło – przekąski idealne dla dużych i małych. Czy jednak tak jest naprawdę?

Dziś kilka słów o tym, jakie przekąski podawać dzieciom, których unikać i kiedy je podawać. Zapraszam do lektury!

Często dziecko między posiłkami przychodzi do rodzica z prośbą o coś słodkiego do przegryzienia. Co robić? Odmawiać? Nie, dać to o co prosi, ale w zdrowszym wydaniu. Dziecko między 1. a 3. rokiem życia musi jeść przeciętnie 5-6 posiłków w ciągu dnia, dlatego też ma miejsce na małe co nie co. Pamiętajmy, że przekąski nie mogą zastępować śniadania czy obiadu, a najlepszą porą na ich podanie jest drugie śniadanie lub podwieczorek.

Warto również obserwować, co podjada dziecko, i uczyć go zasad zdrowego żywienia, ponieważ ono samo nie jest w stanie rozróżnić co jest dobre, a co nie. Prawidłowe nawyki zdrowego żywienia zaprocentują w przyszłości.

Rodzaje przekąsek

Przekąski podawane dzieciom powinny być przede wszystkim zdrowe i niezbyt obfite, to naczelna zasada. Mają za zadanie przygotować układ pokarmowy do pracy, a nie stać się zapychaczem.

Warzywa i owoce

Godnym polecenia są przede wszystkim świeże owoce i warzywa, w sezonie – prosto z ogródka, w czasie zimy mrożone lub suszone. Warzywa i owoce są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, których nie może zabraknąć w diecie młodego człowieka. Aby dzieci chętniej po nie sięgały, warto łączyć je z galaretkami, jogurtem i innymi dodatkami. Wyśmienite są również koktajle ze świeżych truskawek czy malin. Jeśli jest zima i nie chcemy podawać najmłodszym mrożonych produktów, sięgnijmy po owoce suszone – bomba witaminowa dla każdego.

Mali milusińscy powinni również pić soki. Jeśli mamy możliwość, warto robić je w domu, jeśli nie – kupujmy je, ale wybierajmy tylko naturalne, bez cukru i substancji chemicznych.

Ciekawą alternatywą są również czipsy owocowe i warzywne – chrupiący smakołyk, niezawierający tłuszczu, a przy tym smaczny i zdrowy.

Produkty zbożowe

Jeśli nadal ciężko nam znaleźć idealną przekąskę dla dziecka, można mu zaproponować chrupki zbożowe, które można jeść na sucho lub z dodatkami mleka i jogurtu, wafle ryżowe czy pieczywko chrupkie.1

Dla małych łasuchów najlepszym wyjściem będą ciasteczka zbożowe, które można przygotować samodzielnie w domu lub kupić gotowe. To idealna przekąska, łącząca w sobie słodycz i moc witamin z grupy B, które pomagają wykorzystać energię z pożywienia.

Panuje pogląd, że popcorn jest bardzo niezdrowy – nic bardziej mylnego. Zawiera on błonnik, regulujący pracę układu pokarmowego, dlatego zrezygnujmy z gotowego, kupionego w sklepie, z dodatkami, i zróbmy go w domowej kuchni.

Warto wspomnieć również o chrupkach kukurydzianych, które są jedną z najczęściej wybieranych przekąsek wśród dzieci i ich rodziców. Są lekkostrawne i nie uczulają, są bezpieczne – łatwo rozpływają się w ustach, więc nie można się nimi zakrztusić i możemy je wszędzie zabrać.

Nabiał

Godne polecenia są również produkty nabiałowe, których mamy mnóstwo, począwszy od jogurtów, przez kaszki i desery. Warto jednak czytać etykiety przed zakupem i wyeliminować te produkty, które zawierają chemię i cukier.

Nasz numer jeden – bakalie

Przeznaczone są co prawda dla starszych dzieci, ponieważ maluszki miałyby problem z ich pogryzieniem, a ich spożywanie groziłoby zadławieniem.

Orzechy, migdały, pistacje – są bogate w składniki odżywcze, zawierają wiele kwasów tłuszczowych, odpowiadających za prawidłową pracę mózgu, są źródłem białka, witamin, magnezu, wapnia i potasu. Pamiętajmy, że są one wysokokaloryczne – 600 kcal w 100 g, dlatego jedzmy je w niewielkich ilościach (garść lub dwie dziennie). Unikajmy orzechów czy migdałów w słodkich i słonych panierkach – czysta chemia.

Nasiona i ziarna- są również cennym źródłem wielu kwasów nienasyconych, magnezu, fosforu i potasu.

Kupując przekąski dla naszych pociech, wybierajmy te, które, prócz kalorii, niosą za sobą korzyści. Warto postawić na naturalne produkty, przygotowywać je w domu.

Reply