Jak wybrać lody dla najmłodszych?

lody

Lody – wbrew pozorom – to jedne ze zdrowszych deserów, jakie możemy serwować naszym dzieciom. Musimy jednak wybierać je z głową, a najlepiej robić samodzielnie w domu.

Zwykle myślimy o tym, że są zimne i przynoszą ochłodę w upalne dni, a rzadziej zastanawiamy się nad tym, co w nich jest. Dziś kilka cennych porad z cyklu, jak wybrać zdrowe lody dla dziecka, ewentualnie jak zrobić je samemu.

Latem i nie tylko lubią je wszyscy – duzi i mali. Jedni widzą w nich same zalety, inni wady –  powodują zapalenie i choroby gardła. Jak w każdym przypadku jest tyle samo zwolenników co sceptyków, ale zadajmy sobie pytanie, kto nie lubi lodów?

Uwaga na alergię

Przy podawaniu lodów dzieciom trzeba uważać, żeby nie podać ich za wcześnie.  Choć roczny maluch chętnie wyciąga łapki po wszystko, co jedzą rodzice, to lody lepiej dawać mu ostrożnie. Najczęściej są produkowane na bazie mleka krowiego, do którego układ trawienny dziecka musi dojrzeć. Białka mleka nadmiernie mogą obciążać układ trawienny dziecka i tym samym mogą powodować reakcje alergiczne. Na dobrą sprawę dopiero po trzecim roku życia dziecko może bez obaw pić mleko i jeść lody. 

Należy pamiętać również, że lody podawane w domu najlepiej serwować na salaterce, z małą łyżeczką. Umiar jest ważny. W lodziarni możemy poprosić o nałożenie jednej kulki do podwójnego wafla, aby dziecko mogło jeść po woli, bez stresu, że lód spływa mu po rękach. Jeśli się uprze na loda na patyku, warto dopilnować, żeby go nie gryzło, nie wkładało zbyt dużych kawałków do buzi i nie łykało od razu.

Mama wie najlepiej

W domowych lodach powinny znaleźć się takie składniki, jak: mleko, śmietana, cukier, jajka i dodatki, np. owoce czy bakalie.

W sklepie lodów z takim składem nie kupimy, ponieważ produkowane są one na skalę przemysłową, co wymusza stosowanie środków konserwujących. Jeśli nie chcemy nimi karmić malucha, najlepiej będzie zrobić je samodzielnie ze świeżych składników. Nie należy obawiać się salmonelli przy użyciu jajek – wystarczy je umyć i sparzyć w gorącej wodzie.

Przepis na lody śmietankowe

Dwa jajka należy sparzyć i oddzielić białka od żółtek. Białka ubić  z 1/4 szklanki cukru, a żółtka zmiksować także z 1/4 szklanki cukru i łyżką ciepłej wody.

Opakowanie śmietany kremówki ubić na gęsto. Delikatnie wymieszać razem wszystkie składniki, przełożyć do formy i zamrażać przez noc. Można dodać czekoladę lub owoce.

Sorbety

Te łatwo zrobić, wystarczy zmiksować świeże owoce, włożyć do nich patyczki i wstawić do zamrażalki.

Na mocne kości

Lody to dobre źródło wapnia. Jeśli nasze dziecko nie lubi mleka, lody śmietankowe uzupełnią jego dietę w wapń. Zawierają tyle samo cennego pierwiastka, co cenny mlecznobiały płyn.

Z kolei sorbety to przetarte owoce lub sam sok. Jest w nich wiele witaminy C oraz potasu, kwasu foliowego, magnezu i żelaza, czyli składników poprawiających odporność.

Zdrowsze niż czekolada

Gałka lodów śmietankowych dostarcza około 130 kcal, czyli 10 procent zapotrzebowania trzylatka na kalorie. Nic dziwnego, bo jest w nich sporo tłuszczu i cukru. Za zdecydowanie zdrowsze uchodzą sorbety, ale czasem zdarza się, że te ze sklepu zawierają mnóstwo cukru. Na każdym opakowaniu powinno być zalecane dzienne spożycie cukrów czy tłuszczów lub ile lody mają kalorii. Należy zwrócić uwagę, że te wartości podane będą dla dorosłych, dla dziecka będą znacznie niższe.

W porównaniu z batonem, czy czekoladą lody i tak są wartościowe. Nie musimy więc tak często zabraniać ich dziecku, jeżeli poprosi o nie na deser po obiedzie.

Reply