Najlepszy czas na dziecko

dziecko

Najlepszy czas na dziecko

Wiele młodych kobiet odkłada decyzję o dziecku na przyszłość.  Wychowanie pociechy nie jest łatwym zadaniem, dlatego wciąż szuka się odpowiedniego momentu, aby jak najlepiej sprostać nadchodzącym obowiązkom.

Na pierwszym miejscu  stawia się ukończenie dobrych  studiów i znalezienie zatrudnienia. Potem pojawia się inny pretekst, jak np.  budowa domu czy kupno mieszkania. Ponieważ wysokość stopy życiowej w Polsce nie jest satysfakcjonująca, tzw.„dorobienie się” trwa latami. Przeciętny polski zarobek nie przekracza 2 tys. zł netto. Wychowanie dziecka i zapewnienie mu odpowiednich warunków wiążę się ze sporymi wydatkami. Nie dziwi więc fakt, że decyzja o  macierzyństwie zostaje odłożona na lepszy moment. Coraz częściej pierwsze dziecko rodzą kobiety w przedziale wiekowym 30-34 lata. Jest to  czas,  kiedy czują się spełnione zawodowo i naukowo, osiągają niezależność, dzięki czemu są lepiej przygotowane do roli matki. Czy jednak  warto  odkładać plany macierzyńskie na tak odległy okres?

Kobieta nie jest płodna całe życie

Warunki materialne nie powinny być jedynym  argumentem przeciw planowaniem rodziny. Jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać? Przede wszystkim biologiczne. Z upływem lat szanse na zajście w ciążę maleją. Najlepszy czas ku temu przypada przed 30. rokiem życia. Po 35. roku życia płodność kobiety znacznie spada. Zwiększa się ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. Inne negatywne skutki to m.in.: częstsze poronienia oraz porody  przedwczesne. Oprócz cech  biologicznych, należy zwrócić uwagę także na dojrzałość psychologiczną. Niejednokrotnie młodociane matki nie są przygotowane do swojej roli, ale świadomość macierzyńska przychodzi z czasem. Każda matka, niezależnie w jakim wieku będzie, musi nauczyć się wszystkiego od początku. Coraz częściej kobietom towarzyszy lęk, że nie będą potrafiły sprostać obowiązkom. Dobrze więc, jeśli mogą one liczyć na pomoc mężów i rodziny. Wsparcie bliskich jest w początkowym etapie wychowania dziecka bardzo ważne. Pozwala ono poczuć się matce pewniejszej w swojej roli.

Gdy ciąży brak

Kiedy już uda się położyć w domu nową podłogę, urządzić pokoik dla maleństwa, kupić samochód, nagle okazuje się, że mimo starań ciąży nie ma. Wówczas pojawia się niepokój i złość, dlaczego w najlepszym momencie się nie udaje. Problemy z niepłodnością nie należą mogą być dużym zaskoczeniem dla małżeństwa. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i poddać szczegółowym badaniom. Niestety leczenie niepłodności często stanowi długotrwały proces. Powody do niepokoją zaczynają się, jeśli po roku starań, nie ma rezultatów. Są to więc kolejne miesiące lub nawet lata zwłoki.

Jeśli więc warunki materialne są przyzwoite, nie ma większych przeciwwskazań do bycia matką i ojcem, lepiej nie odkładać rodzicielstwa na dalszy plan, bo może się okazać, że pięknie urządzonego domu czy zielonego ogrodu nie będzie miał kto wypełnić swoją radością i beztroską. Czy więc istnieje odpowiedni czas na dziecko? Każda kobieta powinna rozsądnie podejść do takiej decyzji. Nie przekładać rzeczy przyziemnych nad wartościami, które czynią nasze życie lepszym. Dar życia jest bez wątpienia najcenniejszy.

Reply