Rozwój dziecka

rozwój dziecka

Rozwój dziecka

Najpiękniejszy i najdroższy prezent, jaki można podarować własnemu dziecku, to nasza miłość. Możemy ją okazywać w przeróżny sposób, przez przytulanie maleństwa i mówienie mu o naszej miłości. Ale miłość to nie tylko głaskanie i całowanie dziecka, to również danie mu poczucia bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, a także zachęta do samodzielności.

Postępując w taki sposób zagwarantujesz dziecku nie tylko piękne i udane dzieciństwo, ale też dorosłe życie, gdyż wspomnienia z pierwszych lat życia mają niezwykły wpływ na dalsze życie i na to czy nasze maleństwo wyrośnie na szczęśliwego, spełnionego i dobrego człowieka. Warto więc zapoznać się z potrzebami naszego maluszka, dając mu to, co akurat jest dla niego najważniejsze.

 

0-6 miesięcy

Dziecko w tym okresie najbardziej potrzebuje swojej mamy, jej przytulania i bliskości.

Pierwsze kilka, a nawet kilkanaście tygodni po narodzinach maleństwo najlepiej czuje się wtedy, kiedy jego świat jest podobny do tego, gdy był w brzuszku swojej mamy. Dziecko chce czuć się wtedy bezpiecznie i dobrze, najlepiej jest mu więc, gdy jest otulony ciepłym kocykiem, gdy jest spokój, a światło jest przygaszone. W tym czasie dziecko potrzebuje dużo ciszy, ewentualnie spokojnych, delikatnych dźwięków. Dlatego pozytywki nad łóżkiem i inne tego typu atrakcje na tym etapie rozwoju są zupełnie zbędne, chociaż rodzice często zawieszają je nad łóżkiem dziecka, wierząc, że dzięki nim dziecko będzie się szybciej rozwijać. Tak więc w tym czasie istotne jest, aby nie obwieszać łóżeczka bobasa masą zabawek, takie dziecko dopiero zaczyna naukę skupiania uwagi. Jedna zabawka wisząca nad łóżeczkiem w tym wieku zupełnie wystarczy. Niemowlę najbardziej potrzebuje teraz snu, jedzenia i kontaktu ze swoją mamą. Tak naprawdę są to jego najważniejsze potrzeby. Oczywiście oprócz karmienia dziecka, musimy również pamiętać o przebieraniu dziecka czy przytulaniu. Bardzo ważne jest też, aby reagować na płacz maluszka. Jego łzy oznaczają, że chce ci coś przekazać, bo przecież nie potrafi jeszcze mówić. Może więc w ten sposób sygnalizować, że jest głodny lub że jest mu za gorąco itp. Gdy spełniamy potrzeby niemowlęcia, czuje się ono bezpieczne i jest spokojniejsze, dobrze śpi, nie ma problemów z jedzeniem. Maluch potrzebuje także uporządkowanego rytmu dnia, dlatego staraj się, aby karmienie, kąpiel, sen miały swoje określone pory.

rozwój dziecka6-12 miesięcy

Dziecko w tym czasie potrzebuje większej swobody, by mógł poznawać otaczający go świat.

Dziecko w tym czasie zaczyna się wszystkim interesować, poznawać przedmioty, które dotyka, ogląda, bierze do buzi. Jest to czas, gdy trzeba mieć oczy dookoła głowy, gdyż dziecko ściąga różne rzeczy z półki, nietrudno również o nabicie guza. Wielu rodziców niestety chcąc zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a sobie spokój wsadza malucha do fotelika, w którym siedzi przez cały dzień. Prawda jest jednak taka, że dziecku trzeba dać swobodę i pozwolić mu poznawać świat. Należy pozwolić raczkować dziecku po pokoju, mówić mu jak nazywają się przedmioty, które bierze do rączki. To pobudza rozwój dziecka i motywuje go do działania. Pamiętaj, że jeszcze nikt nie wychował się bez guza. Pozwól więc dziecku na to by uczył się samodzielności również przez popełnianie błędów i nie wyręczaj go w każdej czynności. Gdy maluch próbuje np. wspiąć się na kanapę, zachowaj czujność, ale pozwól mu by mógł zrobić to sam, bez twojej pomocy.

12-18 miesięcy

Dziecko w tym wieku potrzebuje naszej akceptacji, a także wyznaczenia jasnych granic.

Nasze dziecko nie jest już słodkim maluszkiem i często zaczyna pokazywać swój charakterek, miewa humorki, potrafi być nieposłuszne i nieznośne, a na wszystkie nasze polecenia i prośby odpowiada: „nie”. Czasami rodzicom ciężko pogodzić się z tą zmianą, bo dotychczas to oni decydowali w każdej sprawie za dziecko. Nagle szkrab dorósł i zaczął mieć swoje własne zdanie. Musimy zrozumieć, że jest to zupełnie naturalne, musimy zaakceptować dziecko jako odrębnego człowieka, który miewa swoje nastroje i ma różne potrzeby. Oczywiście akceptacja nie pozwala na naganne zachowanie dziecka, kiedy np. staje się agresywne w stosunku do innych dzieci, wyrywa zabawki innym czy robi inne złe rzeczy należy natychmiast reagować. Jeśli ustalisz pewne granice i zasady, dziecko będzie musiało się do nich dostosować, np. pozwalasz mu na jedną bajkę w telewizji w ciągu dnia i tak powinno być. Nawet, gdyby dziecko tupało nogami, płakało, wytłumacz mu, że dziś już oglądał bajkę, a następną obejrzy jutro. Pamiętaj, aby nie pozwalać dziecku na wszystko, w końcu to ty jesteś rodzicem.

rozwój dzieckaPowyżej 18 miesięcy

Dziecko w tym wieku potrzebuje twórczej zabawy.

W tym wieku dzieci są bardzo pomysłowe, ale czasami kończy się to niezbyt dobrze…np. rozsypaniem całej zawartości cukierniczki lub plamami na ubraniu. Jednak jeżeli chcemy, aby dziecko było kreatywne i zaradne w życiu nie powinniśmy hamować fantazji dziecka, ale dobrze ją ukierunkować. Wyobraźnię dziecka idealnie rozwija np. budowanie z klocków czy układanie puzzli. Bawiąc się w ten sposób, dziecko musi użyć wyobraźni i próbować różnych metod, dzięki czemu staje się osobą twórczą. W tym wieku należy też pamiętać, aby dużo czytać dziecku i opowiadać, to bardzo rozbudza jego wyobraźnię. Pozwólmy również opowiadać dziecku własne historie i słuchajmy ich uważnie, tak by dać dziecku znak, że jest dla nas ważne to, co mówi.

Reply