Jak oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym

Objawy próchnicy u dziecka mogą rozwinąć się bardzo szybko, dlatego należy systematycznie, przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej raz na trzy miesiące pójść z dzieckiem na kontrolę.

Choć pierwsza wizyta może być dla malca przerażeniem, to jednak można sprawić, żeby każda przebiegała już w dużo lepszej atmosferze. Z czasem dziecko polubi swojego lekarza i będzie chętnie go odwiedzać.

Jak oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym

Jak oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym

Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa powinna odbyć się, gdy dziecku wyszły pierwsze ząbki.

Koniecznie należy umówić się na kontrolę z roczniakiem, który jeszcze nie rozpoczął ząbkowania. Stomatolog powinien sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Kolejna poważna wizyta powinna mieć miejsce w sytuacji, gdy dziecku wyszły już wszystkie mleczne ząbki. Ma to miejsce zazwyczaj około drugiego roku życia. Wówczas dentysta oceni ich stan, a także zgryz. Jeśli zauważysz wcześniej jakiekolwiek przebarwienie na ząbku dziecka, nie zwlekaj.

Przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty

Zanim jednak pójdziesz do gabinetu stomatologicznego, przygotuj dziecko.

  • Opowiadaj mu, czym się zajmuje taki człowiek, jak jest ubrany.
  • Możecie także sami pobawić się w lekarza i badać ząbki lalkom i misiom.
  • Umawiaj się na wizytę w takich godzinach, w których dziecko nie jest zmęczone. Z marudnym pacjentem o wiele trudniej się współpracuje.
  • Ty ze swojej strony zadbaj o to, aby pójść do najlepszego stomatologa w mieście. I nie zrażaj się, jeśli przyjmuje on nawet na końcu miasta. Jeśli jest dobrym specjalistą, to warto przemierzyć nawet spory odcinek drogi.
  • Pozwól zabrać malcowi swoją ulubioną przytulankę, możesz trzymać go również za rękę. Będzie bardzo potrzebował Twojej obecności i poczucia, że wspierasz go w tak trudnym momencie.
  • Jeśli dziecko nie chce otworzyć buzi sprawdzonym sposobem jest posadzenie go sobie na kolanach.

Odmowa

W przypadku, gdy dziecko uparcie zaciska buzię i za nic w świecie nie zamierza jej otworzyć, spróbuj umówić się na inny termin, a nawet rozważ zmianę lekarza. Może w gabinecie znajduje się coś, czego się boi? Nigdy nie stosuj zasady na siłę. Wówczas cały Twój dotychczasowy wysiłek pójdzie na marne, a dziecku gabinet dentystyczny nie będzie kojarzył się z niczym dobrym.

Reply