Kredyt dla firm – który bank najlepszy?

Kredyt dla firm - który bank najlepszy?

Kredyt dla firm – który bank najlepszy?

Miliony Polaków prowadzą swoje małe przedsiębiorstwa starając się jakoś zarobić na życie. Sytuacja na rynku wygląda różnie, niekiedy jest różowo i każdy cieszy się zyskami, a innym razem przychodzi kryzys i przedsiębiorcy liczą straty.

Kryzys rzadko da się przewidzieć, przychodzi on nagle i dotyka każdego, przez co praktycznie nikt nie jest na niego przygotowany. Często zdarza się, że w takim okresie firma przeżywa problemy z płynnością finansową. Czy więc właściciel powinien się poddać i zamknąć firmę? Niekoniecznie, są jeszcze kredyty bankowe dla firm.

Kredyty dla firm

W Polsce jest kilkanaście banków i praktycznie każdy z nich posiada specjalną ofertę dla przedsiębiorstw. Jeśli mamy chwilowe problemy z płynnością, to możemy zgłosić się po pożyczkę i spokojnie przetrwać ten trudniejszy okres. Pojawia się jednak pytanie, do którego banku się udać, która oferta jest najlepsza? Jeśliby wierzyć reklamom w telewizji, to okazuje się, że wszystkie oferty są najlepsze (mimo, że każda się od siebie różni). Która więc jest faktycznie najkorzystniejsza?

By wskazać jednoznaczną odpowiedź warto jest skonkretyzować przypadek. Załóżmy więc, że nasza firma działa już na rynku kilka lat. Jej średni roczny dochód, to około 85 tys. zł, zatrudniamy kilku pracowników i jeszcze nigdy nie sięgaliśmy po żaden kredyt. Naszedł nas lekki kryzys i chcielibyśmy pożyczyć około 30 tysięcy, zamierzając je spłacić w ciągu 2 lat.

 

Gdzie opłaca się wziąć kredyt?

Wystarczy kilka konkretnych danych, by okazało się, że jednak nie każda oferta jest najlepsza. Jak więc jest faktycznie? Gdzie opłaca się wziąć kredyt?

  1. Numerem jeden okazuje się Getin Bank, którego oferta jest faktycznie najlepszą na rynku. Biorąc kredyt w ich placówce, łączny koszt wyniesie nas zaledwie 2700 zł.
  2. Na drugim miejscu uplasował się Polbank EFG, w którym całkowity koszt kredytu wyniesie 2775 zł.
  3. Na ostatnim miejscu podium znajduje się Raiffeisen Bank, w którym zaciągnięcie kredytu wyniesie nas 2824 zł.
  4. Tuż za podium znalazł się Nordea Bank, w którym łączny koszt podjęcia kredytu oscyluje w granicy 2871 zł.
  5. Dopiero piąty jest ING Bank Śląski, w którym łączne opłaty wyniosą nas ponad 3000 zł (3317 zł).

Kredyt dla firm

Gdzie nie opłaca się wziąć kredyt?

A gdzie nie warto starać się o kredyt? Który bank ma największe opłaty i najbardziej chce zarobić na polskich przedsiębiorcach?

  1. Najgorszym bankiem dla klienta okazuje się Bank Millennium, w którym całkowity koszt udzielenie kredyty, to aż 6150 zł! Czyli ponad 2x więcej aniżeli w Getin Bank.
  2. Równie słabo wypada Meritum Bank, który chce aż 5774 zł opłat.
  3. Stawkę najmniej korzystnych banków zamyka Idea Bank, która przedsiębiorcy starającemu się o 30 tys. zł naliczyłaby 4899 zł opłat.

Jak więc widać, nie zawsze warto wierzyć we wszystko co mówią w telewizji, a już szczególnie, gdy idzie o pieniądze.

Zgodnie z radami, jakie powtarzają eksperci, zawsze warto udać się do każdej placówki z osobna i popytać, a następnie porównać otrzymane informacje. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, to pamiętać należy, że zawsze można skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który za nas przejrzy wszystkie oferty i wybierze tą najkorzystniejszą.

Reply