Łowcy autografów i ich trofea

autograf

Łowcy autografów i ich trofea

Łowcy autografów to bardzo specyficzna grupa kolekcjonerów. Należą do grona osób, które są w stanie często podróżować, by móc zdobyć autograf gwiazdy, którą uwielbiają i na której szczególnie im zależy.

Do tego są one bardzo zdeterminowane, bo aby zdobyć autograf, trzeba bardzo się postarać – nie ma nigdzie sklepu, który je sprzedaje.

Na czym polega ta pasja?

Łowcy autografów to osoby, które dążą do tego, by aby być jak najbliżej swoich idoli. By to osiągnąć, gotowi są na przykład jeździć na wszelkie koncerty, przedstawienia teatralne, bywać na branżowych imprezach, na których zawsze można spotkać kogoś interesującego. Wszystko po to, by móc się sfotografować z gwiazdą i porozmawiać z nią lub chociażby dostać od niej autograf.

Wydaje się to proste? Nie zawsze takie jest! Czasem wystarczy pójść na koncert, dopchać się przez tłum ludzi żądnych autografów do swojego idola i poprosić o pamiątkowe zdjęcie. Czasem trzeba na przykład wygrać aukcję z przedmiotem podpisanym przez znaną osobę. Gdy niemożliwe jest, by dana gwiazda gościła w rejonach zamieszkania łowcy autografów – musi on jeździć za nią po całym świecie lub znaleźć do niej jakikolwiek kontakt i tą drogą poprosić gwiazdę o przesłanie pamiątkowego zdjęcia. Czasem się to udaje, czasem nie.

W jaki sposób się tego dokonuje? Łowcy autografów spędzają wiele czasu w Internecie, próbując tam znaleźć różne informacje dotyczące najbliższych kulturalnych wydarzeń. Tam znajdują e-maile, numery telefonów do swoich idoli, co później wykorzystują do powiększania swoich kolekcji. Często łowcy autografów są ogólnie znani wśród celebrytów, stąd też bardzo chętnie dają się oni sfotografować, czasem nawet zamienią słowo z takim kolekcjonerem.

Dziwna pasja? Bynajmniej!

Co może nam dać posiadanie autografu znanej osoby? Absolutnie nic. Może jedynie oprócz miłych wspomnień. Ale już posiadanie całego albumu autografów i zdjęć znanych osób – to jest coś! Nie wspominając już o całej gamie niesamowitych wspomnień, bo przecież poznawanie gwiazd znanych dotychczas jedynie ze ekranu telewizora lub z pierwszych stron gazet jest prawdziwym wydarzeniem dla każdego.

Mogłoby się wydawać, że taka pasja jest dziwna, absorbująca i nie daje zbyt wielu wartości, przynajmniej tych wymiernych. Nic bardziej mylnego. Owszem, jest absorbująca i dostarcza niejednokrotnie dużych emocji, ale bywa tez opłacalna. Znani są łowcy autografów, którzy licytują część swoich zbiorów, czyli pamiątkowych zdjęć z autografami gwiazd, by na przykład wspomóc akcje charytatywne. Cieszą się one ogromnym wzięciem, ludzie chętnie kupują unikalne autografy, szczególnie gdy wiedzą, że ich pieniądze zostaną przeznaczone na szczytny cel. 

Pasja zbierania autografów zaczyna się zwykle od jednego czy dwóch podpisów na kartce, złowionych gdzieś po którymś z koncertów czy wydarzeń sportowych. Sam koncert i sposób dotarcia do ulubionej gwiazdy są na tyle ekscytujące, że wciągają. Pragnie się mieć więcej i więcej autografów… do tego stopnia, że nawet pisze się listy do ulubionych zagranicznych gwiazd z prośbą o wysłanie autografu w celu powiększenia kolekcji. Gwiazdy, widząc takie zaangażowanie swoich fanów, bardzo chętnie przystają na te propozycje.

Reply