Sposoby na świąteczne przejedzenie

świąteczna baba

Sposoby na świąteczne przejedzenie

Jeśli Wielkanoc spędzasz przy suto zastawionym stole, Twój żołądek i wątroba mogą się zbuntować. Na szczęście są skuteczne metody, by szybko usprawnić ich pracę.

 

Zdrowe zioła

ziołaZaparz miętę lub koper włoski, które pomagają przy problemach gastrycznych. Już wypicie jednej filiżanki ciepłego naparu pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i zmniejszy napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, a Ty pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia pełności w żołądku. Herbatka z kopru dodatkowo pobudzi funkcjonowanie wątroby obciążonej ciężkim jedzeniem.

Spacer

Najprostszym sposobem na pozbycie się dolegliwości żołądkowych jest ruch. Wybierz się choćby na krótki na spacer, bo siedzenie przy stole przez wiele godzin może nasilić objawy niestrawności, np. zgagę. Podczas spacerowania pamiętaj, by głęboko wciągać do płuc świeże wiosenne powietrze. Każdy oddech spowoduje opuszczenie się przepony, co zmniejszy ucisk na żołądek.

colaCola bez bąbelków

Może pomóc w wielu dolegliwościach żołądkowych, o czym coraz częściej mówią także lekarze. Dzieje się tak, ponieważ cola zawiera pochodne kwasu fosforowego, które przyspieszają trawienie. Nie pij jednak gazowanego napoju, bo dodatek „bąbelków” tylko nasili ból brzucha. Nalej trochę coli do małego garnka i podgrzej ją, bo wtedy szybciej się rozgazuje.

Lecznicza mikstura

Na niestrawność pomoże też kminek. 10 g zmielonej przyprawy dodaj do 100 g miodu i zjedz łyżeczkę mieszanki. Zgaga ustąpi jeszcze szybciej, jeśli wypijesz pół szklanki mleka i zjesz sucharek. Mleko zobojętni kwas solny w żołądku, a suche apteczkapieczywo wchłonie jego nadmiar niczym gąbka. Kwas żołądkowy zostanie zneutralizowany i zniknie pieczenie w przełyku.

Pomoc z apteczki

Weź leki, które zmniejszą wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. Są to tak zwane H2 blokery, które łagodzą objawy dolegliwości żołądkowych, np. Ranigast Max. Wypróbuj też preparaty, które wspomagają pracę wątroby. Przyniosą ulgę po nieumiarkowanym jedzeniu.

Reply