Hemoroidy

hemoroidyTo małe poduszeczki wypełnione krwią. Gwarantują szczelność odbytu i zatrzymują gazy. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwamy jako parcie , hemoroidy opróżniają się się z krwi, otwierają wylot  odbytnicy i pozwalają na wypróżnienie. Zdrowe guzki krwawnicze są niewyczuwalne podczas badania odbytu i choć powszechnie właśnie się tak uważa, hemoroidy same w sobie nie są chorobą.

choroba rozwija się, gdy dochodzi do zapalenia guzków krwawniczych. Poduszeczki, które je tworzą, są znacznie powiększone, bo wypełnia je więcej krwi niż zwykle. przeciążone naczynia  są mało elastyczne i nie noga wypompować  przed wypróżnieniem całej krwi, która się w nich znajduje. O chorobie mówimy także wówczas, gdy powiększone guzki wysuną się poza odbyt.

Warto pamiętać, że jednym z objawów choroby jest bezbolesne krwawienie. Krew można zauważyć na papierze toaletowym, bieliźnie, niekiedy w samym stolcu. Nawet niewielkie ilości krwi wydobywające się z odbytu powinny nas skłonić do wizyty u patologa. Mogą być bowiem także pierwszym objawem o wiele poważniejszej dolegliwości, np. raka odbytu. ból zwykle współistnieje z innymi schorzeniami, np. szczelina odbytu czy powikłaniami zapalnymi i zakrzepowymi.

O istnieniu hemoroidów mogą też świadczyć trudności z utrzymaniem gazów oraz nietrzymania stolca.  Gdy w okolicy odbytu stale czujemy wilgoć , to znaczy , że błona śluzowa jest podrażniona przez wysunięte guzki. Jeśli guzki sa przerośnięte , mamy wrażenie, ze znów powinniśmy iść do toalety. Tu starając się o całkowite wypróżnienie, zwiększamy nacisk tłoczni brzusznej. Zwiększone ciśnienie utrudnia  odpływ krwi z guzków i w efekcie coraz bardziej się one powiększają.

Leczenie trzeba prowadzić pod opieka lekarza. Nie wystarcza bowiem kupić w aptece jakiś środek na hemoroidy. Musimy wiedzieć czego potrzebujemy. W aptekach jest wiele preparatów – miejscowo znieczulających, uszczelniających  naczynia krwionośne, przeciwzapalnych itp..

Schorzenie nie dotyczy wyłącznie ludzi starszych. Schorzenie dokucza 6 mln Polaków. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się z wiekiem, ale u wielu dolegliwości pojawiają się już około 30 roku życia. niestety w tym wieku rzadko decydujemy się odwiedzić lekarza.

Na tę dolegliwość cierpi wiele ciężarnych, ale nie wszystkie, mechanizm jej powstawania jest dość prosty. Ucisk powiększającej się w czasie ciąży macicy utrudnia odpływ krwi z żył miednicy mniejszej i sprzyja zaparciom. Jeśli zadba się o regularne wypróżnianie, można uniknąć problemów z hemoroidami. Większy wpływ  na powstanie hemoroidów ciąży maja receptory estrogenowe znajdujące się w okolicy krwawnic. To one zatrzymują krew i powodują powiększenie się hemoroidów. Po porodzie guziki samoczynnie  się obkurczają i nie wymagają leczenia. Bywa jednak, że nadal trzeba stosować leczenie  miejscowe lub  nawet  poddać się operacji.

Przed choroba może uchronić dieta, która zapewnia regularne wypróżniania, chroni przed przeciążeniem guzków. W menu powinny się znaleźć produkty bogate w błonnik, np. razowe pieczywo, chleb pełnoziarnisty, kasze, płatki owsiane, maślanka, kefir, twaróg oraz warzywa i owoce. Unikać należy ciast, słodyczy, czekolady, kakao, kawy, wysokoprocentowego alkoholu, nadmiaru orzechów, czerwonego wina, ostrych przypraw. Ograniczyć trzeba ilość ziemniaków i makaronów..

hemoroidy-Zaawansowana postać choroby  hemoroidalnej wymaga operacji.

Jest wiele metod usunięcia przerośniętych guzków krwawniczych. niektóre są wykonywane w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, inne wymagają kilkudniowego pobytu w szpitalu. Do zabiegów medycznych likwidujących  hemoroidy zalicza się  skleroterapię, fotokoagulację (stosowanie promieni podczerwonych, które zmieniają się w energię cieplną), krioterapię (wymrażanie) Popularne jest też zakładanie  na hemoroidy gumowych podwiązek. Zaciśnięta na guzku gumka powoduje, że jest on niedokrwiony i powoli obumiera.

Z czasem zostaje  wydalony z organizmu. Gdy choroba jest bardzo zaawansowana , konieczna bywa operacja . mozna przeprowadzic ją wieloma metodami, choć w ostatnich latach największośc popularność zdobywa wśród lekarzy i pacjentów metoda  Longo, w której, w której do usunięcia  guzków uzywa się jednorazowego  okrężnego staplera. Urządzenie przypomina rurkę, która umieszcza się w odbycie.

Jednym pociągnięciem wycina się pas błony  śluzowej odbytnicy ponad hemoroidami, co zatrzymuje dopływ krwi. Błona śluzowa zostaje zszyta rzędem zszywek. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Metoda Longo jest zalecana w leczeniu bardziej zaawansowanych postaci choroby (czyli II i III stopień) nie powinna być  proponowana chorym z wypadającymi guzkami krwawniczymi  (IV stopień).

Nawet po radykalnej operacji istnieje możliwośc powstania nowych hemoroidów. To przeciez częśc splotu  naczyń krwionośnych. Jeżeli nie będziemy Przestrzegać diety i innych zaleceń profilaktycznych, kłopoty z pewnością wrócą.

Reply