Przyrost masy ciała
Podczas przyśpieszenia rozwoju w okresie dojrzewania stajesz się nie tylko wyższa, ale i cięższa. Dziewczęta przybierają na wadze więcej niż w którymkolwiek etapie życia. Dzieje się tak ponieważ rozrastają się kości, mięśnie i narządy wewnętrzne. poza tym u dziewcząt pojawia się dodatkowa tkanka tłuszczowa. Proces ten trwa od trzech do czterech lat. Potem tempo przyrostu wagi znów staje się wolniejsze. W okresie przyśpieszenia dziewczynka może w ciągu roku przybrać na wadze prawie siedem kilogramów, a przez wszystkie te lata przeciętny przyrost wagi wynosi od 18 – 20 k. Można przybrać na wadze mniej lub więcej.
„Jestem za gruba”
Większość dziewcząt w tym wieku jest niezadowolona z tej wagi. Dlaczego tak wiele dziewczyn sądzi, że ma nadwagę chociaż to nieprawda? Kiedy nagle przybierają na wadze wydaje im się, że są za grube. Ten proces jest jednak normalny i nieunikniony. Czasami dziewczynki porównują się z koleżankami, które są w innym stadium dojrzewania.. Jeśli zbliżasz się do końca przyśpieszenia przyrostu wagi, z pewnością będziesz cięższa od dziewczynki, u której ten proces jeszcze się nie zaczął. Przyśpieszenie wzrostu i przyrost wagi nie zawsze idą w parze. Przeważnie występują równocześnie, ale nie w tym samym czasie możesz być bardziej szczuplejsza lub zaokrąglona niż zwykle. Dziewczęta, które tymczasowo nabrały pełniejszych kształtów, popadają czasem w panikę. dochodzą do wniosku, że muszą się odchudzić, bo inaczej już zawsze pozostaną grube.
Kult szczupłości
Wizerunek szczupłych kobiet maja na nas wpływ. Wiele dziewczyn chciałaby wyglądać tak jak one. Jednak wiele modelek i aktorek waży mniej niż powinny ważyć. Nawet przy szczupłej budowie ciała mogą mieć 10 kg niedowagi. Społeczeństwo w którym żyjemy bardzo ceni szczupłość. większość dziewczyn jest pod presja odchudzania. U niektórych młodych kobiet presja ta może spowodować poważne zaburzenia. Inne są wciąż niezadowolone ze swojego wyglądu.
Odchudzanie bywa szkodliwe dla zdrowia
Wiele dziewcząt stosuje różne modne diety odchudzające. Wszystkie obiecują jedno i to samo: zacznij się odżywiać w jakiś dziwny sposób a stracisz kilogramy. Takie diety cud prawie nigdy w dłuższym okresie czasu się nie sprawdzą. Po prostu znowu przybierasz na wadze, a czasem nawet więcej, niż miałaś poprzednio. Dziewięć na dziesięć osób wraca do poprzedniej masy ciała. Najgorsze jest to, że takie diety bywają po prostu niezdrowe. Szczególne niebezpieczne mogą się okazać w okresie dojrzewania. Twój organizm się w tym czasie szybko rozwija, potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin, minerałów i białek.
Do właściwego rozwoju kości niezbędne są minerały – wapń, cynk. Potrzebne są także witaminy, jak na przykład witamina D, ułatwiająca przyswajanie wapnia. Należy wiedzieć , że w tym okresie życia kości wydłużają się, grubieją i wzmacniają. Niedostatek witamin i minerałów może je trwale osłabić i zahamować twój rozwój.
Wytworzenie silnego kośćca w okresie dojrzewania ważne jest również na przyszłość. Masa kostna, która teraz się twory zostaje ci do końca życia Mniej więcej od 25 roku życia kobiety zaczynają tę masę tracić. Trwa to powoli przez bardzo wiele lat. Jeśli w okresie dojrzewania nie wytworzysz odpowiedniej masy kostnej, twoje kości w starszym wieku stają się słabe i kruche. Może w końcu rozwinąć się u ciebie choroba zwana osteoporozą. Gdy w okresie dojrzewania twój kościec prawidłowo się rozwinie i wzmocni, będziesz żyła dłużej, zdrowiej i bez cierpień. Odchudzanie się może opóźnić o rok lub dwa lata okres dojrzewania.
Diety polegające na znacznym ograniczeniu ilości pożywienia lub jedzeniu tylko określonych pokarmów, nie sprawdzają się. Mogą pozbawić twój organizm podstawowych składników odżywczych i wywołać uczucie głodu. W tej sytuacji po zakończeniu diety zaczniesz się objadać i szybko odzyskasz stracone kilogramy. Potem znów zabierzesz się do odchudzania. Opisany tutaj cykl odchudzania jest niezdrowy i może prowadzic do bardzo poważnych zaburzeń anoreksji i bulimii.