Słowo o dziedzicznych chorobach

Warto wiedzieć, że jest ponad 4 000 schorzeń, które uwarunkowane są genetycznie. Dobrze jest więc prześledzić historię swojej rodziny, jej korzenie, od strony zdrowotnej – będzie to nie tylko pasjonujące zajęcie, ale może nam również uratować życie.

Informacja o tym, do jakich chorób byli predysponowani członkowie naszej rodziny, będzie dla nas wskazówką, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jak postępować, a lekarzowi ułatwi podjęcie decyzji, na jakie badania warto nas skierować, chociażby profilaktycznie. Oczywiście nie zawsze tylko geny winne są schorzeniom, bo w większości przypadków obok predyspozycji przyczyniają się do nich także tryb życia czy inne czynniki zewnętrzne, jednak mają one wymierny wpływ na nasze zdrowie, stąd lepiej ich nie lekceważyć.
 

Jak przeprowadzić zdrowotne śledztwo

 
Aby zebrać informacje na temat stanu zdrowia naszych bliskich, należy przeprowadzić rozmowy z jak największą liczbą swoich krewnych. Rozmawiać warto z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami, a także innymi bliskimi krewnymi. Należy zwrócić uwagę na dokładność – pytać o wszystkie możliwe schorzenia, tj. cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca czy nowotwory, zwrócić uwagę na tryb życia, jaki prowadzą bliscy, zapytać, czy byli leczeni, a jeżeli tak, to w jaki sposób i z jakim efektem. Te zapiski trzeba zabrać do lekarza, zapytać, czy należy coś zmienić w swoim trybie życia, przebadać się, co sprawdzać itp.
 

Jakie choroby dziedziczymy

 
Do chorób genetycznych, na które mogą wpływać geny, zaliczamy nowotwory, nadciśnienie, osteoporozę czy depresję. Jeżeli wiemy, że członkowie naszej rodziny cierpieli na którąś z nich, warto podjąć profilaktyczne działania mające na celu zapobieżenie zachorowaniu, a także regularnie udawać się do lekarza, aby wykonać profilaktyczne badania.

Co ciekawe, postęp nauki pozwala wykryć zagrożenie nowotworowe dużo wcześniej, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy choroby, co zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Badania genetyczne członków rodzin, w których występują choroby nowotworowe, prowadzi już kilka ośrodków w Polsce.

Reply