Smartfon – urządzenie przyszłości

smartfon

Smartfon – urządzenie przyszłości

Smartfony zostały skonstruowane w celu ułatwienia nam codzienności w czasie obcowania ze sprzętami elektronicznymi. Są one przenośnymi urządzeniami telefonicznymi. Ich główną zaletą pozostaje fakt, iż łączą w jednym urządzeniu zalety posiadane przez telefon komórkowy oraz komputer. Smartfony zaczęły się pojawiać na rynku już w końcówce lat dziewięćdziesiątych, obecnie mają wykształcony szereg wielu funkcji, których w nowoczesnych sprzętach jeszcze dziesięć lat temu nie mogliśmy dostrzec.

Posiadają funkcje telefonu komórkowego, poczty internetowej, przeglądarek, aparatu fotograficznego oraz kamery cyfrowej. Najnowsze modele umożliwiają także użytkownikom zarządzanie osobistym zasobem informacji. Najnowsze modele są w stanie odczytać dokumenty w plikach Microsoft Office, a także PDF.

Narodziny nowego medium

Jako datę urodzin pierwszego na świecie smartfona podaje się rok 1992. Prototyp dzisiejszego urządzenia nazywał się Simon i miał swoją premierę podczas targów Comdex. Na rynku sprzedaży znalazł się już rok później. Do zalet telefonu komórkowego doszły tu jeszcze funkcje kalendarza, książki adresowej, kalkulatora, notatnika, poczty elektronicznej oraz gry. Można było korzystać ze specjalnego świetlnego pióra. Po 20 latach od pojawienia się na rynku smartfony zdominowały rynek telefonii komórkowej. Ich popularność stopniowo wzrasta także w Polsce.

W roku 2008 smartfony tworzyły zaledwie 3% całości rynku telefonicznego. Co roku wskaźnik wzrasta o około 1%. Według badań- na rok 2013 prawie 15% Polaków szczyci się posiadaniem smartfonów. Wkład w rozwój rynku telefonii komórkowej osiąga prawie 50%. Rok 2010 na świecie przyniósł pokaźny wynik, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów. Sprzedano ich 500 mln sztuk, a już w rok później odnotowano wzrost sprzedaży o 175%. Statystyki wskazują, że na początku 2012 roku Polacy używali ponad 3 mln sztuk smartfonów. Do najczęstszych systemów operacyjnych sterujących smartfonami należą: Android, Bada OS, Symbian, iOS, BlackBerry OS, Windows Phone 7.

Żegnaj zwykły telefonie

Według specjalistów – do 2020 roku zwykłe aparaty telefoniczne zostaną wyparte przez smartfony. W przyszłości bardziej opłacalne okaże się łączenie kilkunastu funkcji w jednym gadżecie elektronicznym. Dlaczego warto wybrać smartfon zamiast telefonu? Przede wszystkim dzięki optymalizacji funkcji. Nie musimy już podczas dalekiej wycieczki przechowywać w torbie podróżnej aparatu cyfrowego, telefonu i kamery w postaci trzech odrębnych urządzeń.

Smartfon wszystko nam ułatwi, zaoszczędzimy także miejsca w bagażach. Idealnie sprawdzi się w chwili, gdy odczujemy konieczność skorzystania z poczty elektronicznej, bez możliwości dotarcia do stacjonarnego komputera. Te zalety pozwalają na wartościowsze zagospodarowanie czasu, którego w obecnych czasach wciąż nam mało. Mało które współczesne urządzenie elektroniczne jest zarazem tak poręczne i oddziałuje na relacje między ludźmi w profesjonalny sposób nawet poza miejscem stałej pracy i zamieszkania. Dziś należy postawić na mobilność. Smartfony są tego najlepszym dowodem!

Kilka słów na temat smartfonów i ich funkcji znajdziesz, oglądając poniższy film.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=2zRAfo_eiCE[/tube]

Reply