Jarmarki w Adwencie
Do świąt Bożego Narodzenia zostało niewiele czasu, a ten okres odmierzają adwentowe tygodnie. W wielu miastach w tym czasie na głównych placach odbywają się huczne jarmarki z rękodziełem na czele.
Dzisiaj mamy dla was przegląd jarmarków adwentowych w najważniejszych polskich miastach. Zapraszamy do lektury!
Jarmark adwentowy we Wrocławiu
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu to renifery, tysiące postaci z bajek i kolorowe lampki. Podobnie jak przed wiekami, handluje się tam na zabytkowym już Rynku. Od lat konkuruje on z krakowskim o miano najpiękniejszego w Polsce i trudno się dziwić. Zimą, otulony śniegiem, przypomina bajkową krainę. W centrum Rynku stoi zawsze 8 metrowy wiatrak-szopka z ruchomymi postaciami, który do nas został sprowadzony z Niemiec.
Dodatkowymi atrakcjami są pochody bajkowych postaci i krasnale spacerujące wśród odwiedzających. Powietrze przesycone jest cynamonem i imbirem, które mieszają się z zapachem żywych choinek. Drewniane stragany oferują to, co najlepsze – kołacze, piernikowe serca i pieczone kasztany. Kramy zachęcają bogactwem smaku litewskimi wędlinami, austriackimi serami, domowymi chlebami i rybą pod każdą postacią.
Jarmark adwentowy w Krakowie
Sukiennice w okresie adwentowym ożywają i staja się miejscem iście magicznym. To właśnie tam, na krakowskim Rynku, od 25 listopada do 26 grudnia stoją niesamowite kramy z własnoręcznymi wyrobami – lajkonikiem, lakierowanymi dziadkami do orzechów i wieloma przysmakami z Małopolski.
Warto, będąc tam, zasmakować galicyjskiego grzańca z miodem, kardamonem i cynamonem. Świetnie rozgrzewa i wyśmienicie smakuje.
W pierwszy czwartek grudnia, jak co roku, odbywa się tam konkurs szopek, który szczyci się niezwykłą popularnością. Szopki wykonane są z niezwykłą starannością i wyobraźnią. Pomnik Adama Mickiewicza tego dnia jest niezwykle kolorowy. W samo południe na sygnał hejnału rusza kolorowy korowód szopek do muzeum w Pałacu Krzysztofory, gdzie turyści będą mogli je oglądać do końca lutego.
Jarmark adwentowy w Poznaniu
Wielkopolska to region, w którym obchodzi się Gwiazdkę, a pod choinkę prezenty przynosi Gwiazdor. Na wigilijnym stole jako obowiązkowa potrawa musi znaleźć się makiełka, czyli kluski z wyrobioną masą makową. Można jej również spróbować podczas jarmarku na Starym Rynku. Spacer można zacząć od fontanny Apollina, gdzie będzie można skosztować potraw z karczmy świątecznej. Na straganach każdy znajdzie swoją wymarzoną choinkę i ozdoby do jej przystrojenia.
Każdy znajdzie też idealny upominek dla bliskiej osoby i zasili świąteczną spiżarnię w pachnące wędliny i chleby prosto z pieca.
Jarmark adwentowy w Gdańsku
Na targu Węglowym w Gdańsku, jak co roku, goszczą piękne kramiki – od 6 do 23 grudnia. Można będzie tam kupić wszystko: wyroby wiklinowe, ażurowe obrusy, ceramikę, ozdoby świąteczne i przepiękne choinki.
Obowiązkowo również kramy kuszą świątecznymi smakołykami: dziczyzną, piernikami i grzanym winem. Dla dzieci również coś się znajdzie – na przykład zagroda z żywymi reniferami Świętego Mikołaja.
Kolejna część jarmarku odbywa się w Zbrojowni. W zabytkowym wnętrzu można będzie obejrzeć wystawę choinek czy przyjść na teatrzyk z baśniami dla dzieci albo na koncert dla dorosłych. Znajdą się też kramy z ręcznie robioną biżuterią z bursztynu czy jedwabnymi szlami.
Podczas pobytu w Gdańsku warto również zobaczyć pomnik Neptuna na Długim Targu, który prezentuje się wyjątkowo okazale i pięknie na tle tysięcy świątecznych lampek.