Program kredytowy „Mieszkanie dla młodych”

Program kredytowy "Mieszkanie dla młodych"

Program kredytowy „Mieszkanie dla młodych”

Od nowego roku zmieniają się przepisy w programie „Mieszkanie dla młodych”. Kupując własne m4 na kredyt, trzeba mieć wkład własny, a na dofinansowanie ze strony państwa mogą liczyć małżeństwa, samotni rodzice i single.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie, mających ułatwić młodym osobom kupienie własnego mieszkania? Zasady wyjaśniamy poniżej.

Program dla młodych

Od pierwszego stycznia rusza program, dzięki któremu osoby do 35 roku życia dostaną dopłaty na pierwsze mieszkanie w życiu.

Wysokość dopłaty w programie „Mieszkanie dla młodych”  ma wynosić do 10% wartości nieruchomości. Dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko (małżeństwa i samotni rodzice) dopłata wyniesie 15%, a jeśli urodzi się trzecie czy kolejne dziecko, dopłata może się zwiększyć o kolejne dodatkowe 5%.

Aby uzyskać dopłatę, trzeba kupić mieszkanie na tzw. rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, i nie może być ono większe niż 75 mkw. Poza tym cena za metr kwadratowy nie może przekroczyć limitu obowiązującego w poszczególnych regionach kraju. Np. w Warszawie limit wyniesie około 5950 zł, w Krakowie 4890 zł, a w Poznaniu 5030 zł za metr kwadratowy. Kredyt trzeba zaciągnąć na minimum 15 lat i co najmniej na 50% ceny mieszkania. Dodatkowo należy także informować bank o każdej zmianie, która wpływa na sytuację finansową, np. zmianę wysokości wynagrodzenia czy pracy.

Nowe zasady

Program od nowego roku 2014 wprowadził niewielkie zmiany, niektóre na korzyść młodych, inne niekoniecznie. Oto one:

1. Jeśli chcemy wziąć kredyt na mieszkanie, musimy mieć wkład własny. Banki nie będą udzielały pożyczki na 100% wartości mieszkania. W 2014 roku trzeba będzie mieć minimum 5% wkładu własnego, a w kolejnych latach wysokość wymaganego wkładu będzie rosnąć. Tak proporcjonalnie w 2015 roku wyniesie 10%, w 2016 będzie to 15%, a w 2017 zatrzyma się na pułapie 20%.

2. Nadal będzie możliwe uzyskanie kredytu do 90% wartości nieruchomości, po opłaceniu ubezpieczenia niskiego wkładu. Osoby, które nie mają wymaganej kwoty minimalnej, nie dostaną kredytu. Należy też pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki możemy negocjować dla siebie z bankiem.

3. Udogodnieniem będzie łatwość zdobycia kredytu o okresie spłaty od 26 do 35 lat kredytowania. Do tej pory w przypadku takich okresów bank musiał wyliczać zdolność kredytową tak, aby klient był w stanie spłacić swój kredyt w ciągu 25 lat, nawet jeśli faktyczna spłata miała trwać dłużej. Od nowego roku ograniczenie 25 lat zostało podwyższone do 30 lat. Dzięki temu przy kredycie na 30 lat osoba, która mogła liczyć na 300 tys. zł, teraz ma szansę uzyskać pożyczkę wyższą o nawet o 30 tys. zł.

4. Kredyt trzeba będzie spłacić maksymalnie w ciągu 35 lat. Do tej pory spłatę można było rozłożyć nawet do 50 lat.

5. W tej wersji programu nie ma mowy o ograniczeniu mówiącemu o tym, że suma rat posiadanych i nowo zaciąganych kredytów nie może przekroczyć 50% dochodu dla osób zarabiających poniżej średniej krajowej i 65% dla pozostałych. Co oznaczało to ograniczenie? Jeśli ktoś zarabiał 1500 zł i spłacał już kredyt z ratą 200 zł, to bank nie mógł mu udzielić kredytu z ratą wyższą niż 550 zł. Po zmianach banki mogą udzielać wyższych kredytów, ale muszą być ostrożne, udzielając takich, których wysokość miesięcznej raty nie przekraczałaby 40% dochodu klienta.

6. Zniknęły kredyty walutowe, co oznacza w praktyce, że osoby zarabiające w złotówkach mogą wziąć kredyt tylko w złotych.

Decydując się na własne mieszkanie, warto zapoznać się z nowo obowiązującymi zasadami programu. Zmiany z zasady powinny być na lepsze, ale czy tak będzie naprawdę – to już każdy z was powinien ocenić indywidualnie.

Reply