Jak zaakceptować homoseksualizm dziecka?

homoseksualizm

Mimo iż zaakceptowanie skłonności homoseksualnych u dziecka nie jest łatwe, warto podjąć próbę zrozumienia sytuacji.

Każdy rodzic marzy o tym, aby wychować swoje dziecko na porządnego człowieka. Stara się go wykształcić od najmłodszych lat, wpoić odpowiednie wartości. Kiedy syn czy córka wkraczają w dorosłe życie, oczekuje się od nich, że założą rodzinę, obdarzą rodziców wnukami. Będą żyć zgodnie z zasadami, które wynieśli z domu.

Nie zawsze jednak wybory dzieci są akceptowane przez rodziców. Zdarzają się sytuacje, że dzieci wprawiają ich w osłupienie. Wtedy zastanawiają się, co zrobili nie tak. Gdzie szukać przyczyny pojawiających się problemów. Niestety, dorosłość polega na podejmowaniu ważnych decyzji. Są one uwarunkowane nie tylko wartościami, które były przekazywane w domu, ale także własnymi preferencjami, usposobieniem. Ponadto otoczenie, w którym przebywamy, odgrywa w tej sprawie istotną rolę.

Nigdy nie zna się drugiego człowieka „na wylot”

Kiedy rodzice myślą, że znają swoje dziecko, jego potrzeby, nagle okazuje się, że niekoniecznie tak musi być. Dzieci starają się nie zawieść swojej najbliższej rodziny, żyć tak, aby rodzice nie musieli się wstydzić, czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy muszą podjąć ważną decyzję niekoniecznie akceptowaną przez bliskich.

W Polsce homoseksualizm nadal jest przedmiotem szyderstwa i potępienia. Kiedy młody człowiek odkrywa, że interesuje go osoba tej samej płci, musi zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. Często ukrywa się ze swoim partnerem, ponieważ boi się odrzucenia najbliższych, zwłaszcza rodziców. Zdarzają się przypadki, kiedy syn czy córka zostają wyrzuceni z domu z powodu swoich preferencji. Wówczas pojawiają się oskarżenia ze strony rodziny: „Nie tak cię wychowaliśmy”, „nie jesteś już moim dzieckiem”, „co powiedzą ludzie”.

Dla rodziców wiadomość o „inności” dziecka jest prawdziwym szokiem. Konserwatywne poglądy, wiara – są głównymi przyczynami nieakceptacji zaistniałych faktów. Wtedy zastanawiają się, co mogli zrobić źle.

Jak radzić sobie, kiedy dziecko przyzna się do homoseksualizmu?

Czy można w ogóle to zaakceptować? Przede wszystkim w takiej sytuacji rodzice powinni pogodzić się z wyborem dziecka. Chociaż mają wątpliwości, nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak się stało, muszą pamiętać, że to nadal ich dziecko, które pomimo swojej „inności” może być nadal wartościowym człowiekiem.

Tolerancja nie polega na akceptowaniu homoseksualizmu jako czegoś dobrego, normalnego, ale na zrozumieniu tej „inności”, szanowaniu wyborów i poglądów człowieka. Potępianie i szykanowanie osób homoseksualnych wykracza poza zwykłą ludzką przyzwoitość. Rodzice jako najbliższa rodzina homoseksualisty często potrzebują sporo czasu, aby pogodzić się z jego wyborem. Czasami nie następuje to nigdy, ale wtedy jest jeszcze trudniejsze dla obu stron. Wówczas ani syn czy córka nie będą szczęśliwi, ani rodzice, którzy zdecydowali się na zerwanie kontaktu z własnym dzieckiem.

Mówi się, że kocha się bliskich niezależnie od tego, jacy są. Chociaż czasami nie jest to miłość łatwa, warto dać jej szansę, aby potem nie żałować swojej decyzji. Odmienna orientacja dla jednych wydaje się wypaczeniem, dla innych zaburzeniem, które da się wyleczyć. Jednak niezależnie od tego, jakie mamy na ten temat zdanie, pamiętajmy, aby nikogo z tego powodu nie krzywdzić.

One Response

  1. zytel

Reply