Sposoby na „zły” cholesterol
O cholesterolu mówi się przede wszystkim źle, zapominając o tym, jak ważny jest ten związek w wielu procesach życiowych. Ma przecież swój udział w tworzeniu hormonów czy kwasów żółciowych, razem z krwią dociera do wszystkich komórek naszego organizmu. Skąd więc zła opinia?
Musimy pamiętać, że wyróżniamy dwie frakcje cholesterolu – HDL, zwaną dobrym cholesterolem, a także frakcję LDL, ciemną stronę cholesterolu, równie ważną dla organizmu jak pierwsza. Jednak jeżeli jest jej za dużo, sieje spustoszenie w organizmie, odkładając się wewnątrz ścian naczyń krwionośnych i doprowadzając nawet do miażdżycy. Musimy więc pamiętać o tym, aby troszczyć się o zachowanie odpowiedniego poziomu LDL. W jaki sposób?
Zmiana diety i ruch
Istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym łatwo można obniżyć poziom złego cholesterolu. Po pierwsze konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych – przede wszystkim warto zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je roślinnymi, po drugie należy do codziennego trybu życia na stałe dołączyć także aktywność fizyczną.
Zwrot ku naturze
Walcząc z nadmiarem LDL, warto pamiętać o naturalnych substancjach, do których mamy dostęp na co dzień. Są zawarte w warzywach, owocach, zbożach, ziołach czy rybach i są niezwykle cenne, chociaż czasami zupełnie o tym zapominamy. Do substancji tych zaliczamy:
- Kwas gamma-linolenowy.
- Polifenole zawarte w soku z aronii i czerwonym winie, zwiększające ilość HDL, a równocześnie uczestniczące w usuwaniu złogów tłuszczowych.
- Flawonoidy, zawarte w cebuli, kapuście włoskiej, brokułach u fasoli, chroniące serce i tętnice przed nadmiarem LDL.
- Likopen oraz luteinę, będące przeciwutleniaczami, występujące w pomidorach (likopen), warzywach żółtych, pomarańczowych oraz zielonych liściastych (luteina).
- Witaminy z grupy B.
- Witaminę E.
- Sterole i stanole roślinne.
- Witaminę C.
- Niacynę.
- Błonnik.
- Inzytol.
- Beta-karoten.
- Allicynę.
- Kwasy Omega-3.
- Pyłek kwiatowy.
- Lecytynę sojową.
- Karnityna.