Sposoby na „zły” cholesterol

O cholesterolu mówi się przede wszystkim źle, zapominając o tym, jak ważny jest ten związek w wielu procesach życiowych. Ma przecież swój udział w tworzeniu hormonów czy kwasów żółciowych, razem z krwią dociera do wszystkich komórek naszego organizmu. Skąd więc zła opinia?

Musimy pamiętać, że wyróżniamy dwie frakcje cholesterolu – HDL, zwaną dobrym cholesterolem, a także frakcję LDL, ciemną stronę cholesterolu, równie ważną dla organizmu jak pierwsza. Jednak jeżeli jest jej za dużo, sieje spustoszenie w organizmie, odkładając się wewnątrz ścian naczyń krwionośnych i doprowadzając nawet do miażdżycy. Musimy więc pamiętać o tym, aby troszczyć się o zachowanie odpowiedniego poziomu LDL. W jaki sposób?

Zmiana diety i ruch

Istnieje wiele naturalnych metod, dzięki którym łatwo można obniżyć poziom złego cholesterolu. Po pierwsze konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych – przede wszystkim warto zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je roślinnymi, po drugie należy do codziennego trybu życia na stałe dołączyć także aktywność fizyczną.

Zwrot ku naturze

Walcząc z nadmiarem LDL, warto pamiętać o naturalnych substancjach, do których mamy dostęp na co dzień. Są zawarte w warzywach, owocach, zbożach, ziołach czy rybach i są niezwykle cenne, chociaż czasami zupełnie o tym zapominamy. Do substancji tych zaliczamy:

 1. Kwas gamma-linolenowy.
 2. Polifenole zawarte w soku z aronii i czerwonym winie, zwiększające ilość HDL, a równocześnie uczestniczące w usuwaniu złogów tłuszczowych.
 3. Flawonoidy, zawarte w cebuli, kapuście włoskiej, brokułach u fasoli, chroniące serce i tętnice przed nadmiarem LDL.
 4. Likopen oraz luteinę, będące przeciwutleniaczami, występujące w pomidorach (likopen), warzywach żółtych, pomarańczowych oraz zielonych liściastych (luteina).
 5. Witaminy z grupy B.
 6. Witaminę E.
 7. Sterole i stanole roślinne.
 8. Witaminę C.
 9. Niacynę.
 10. Błonnik.
 11. Inzytol.
 12. Beta-karoten.
 13. Allicynę.
 14. Kwasy Omega-3.
 15. Pyłek kwiatowy.
 16. Lecytynę sojową.
 17. Karnityna.

Reply