O co może zapytać ginekolog

Nie ma chyba osoby, która lubiłaby wizyty u lekarza – u większości z nas wywołują one pewne obawy, strach, lekki przynajmniej niepokój, nawet jeżeli jesteśmy okazami zdrowia i czujemy się świetnie.

Do niezbyt komfortowych wizyt należą te u ginekologa – ze względu na intymny charakter badania, konieczność poruszania prywatnych czasami aspektów swojego życia itp.

Do wizyty u ginekologa należy się odpowiednio przygotować – nie tylko do samego badania, które bywa krępujące (niesłusznie się wstydzimy, bo dla lekarza jesteśmy tylko kolejną pacjentką, nie musimy więc obawiać się, co sobie pomyśli itp.), ale także do odpowiedzi na kilka prostych pytań, które najprawdopodobniej padną z ust ginekologa.

Konieczne jest więc zazwyczaj podanie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, średniej długości cyklu (i tutaj konieczna jest odpowiedź na pytanie, czy miesiączkujemy regularnie), określenie trybu życia, jaki prowadzimy – m.in. czy dużo podróżujemy, czy mamy stresującą pracę, omówienie przebytych ostatnio chorób i sposobu ich leczenia, zażywanych stale leków (jeśli takie występują), podanie wyniku ostatniej cytologii (jeżeli ta była przeprowadzana), a także określenie, czy mamy stałego partnera oraz czy stosujemy jakąś metodę antykoncepcji, a jeżeli tak, to jaką.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę, skierować na właściwe badania itp., dobrze więc, aby były przemyślane i nieprzypadkowe.

Reply