Jak przewidujemy pogodę?

Jak przewidujemy pogodę?

Jak przewidujemy pogodę?

Prognoza pogoda dla jednych jest niezbędna do przeżycia, innym pomaga w planowaniu urlopu, a jeszcze innym po prostu w codziennych, błahych sprawach.

Jak działa prognoza pogody i dzięki czemu możemy określić, jaka aura będzie lada moment za oknem?

W 1987 roku przez południowo-wschodnią Anglię przeszła niespodziewanie gwałtowna burza. Zginęło 19 osób. Wiatr wiał z prędkością ponad 150 km/h i wyrywał niemal wszystko, nawet drzewa z korzeniami. Jak to się stało, że żadna prognoza pogody nie była w stanie przewidzieć tego, co się stanie?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Wówczas nie było jeszcze tak rozwiniętej komputeryzacji i technologii jak dzisiaj. Jednocześnie przykład katastrofy w Anglii daje nam też odpowiedź na to, dlaczego prognoza pogody jest tak ważna i dlaczego wciąż powinna być unowocześniana. Wszystko po to, aby podobne tragedie nie miały miejsca.

LUDOWE PRAWIDŁA 

Jak przewidujemy pogodę?Trafne przewidywania są też pożądane przez rolników czy rybaków. Często od pogody zależy ich praca, a więc także jakość całego życia. Zresztą wielu z nich nauczyło się czytać pogodę ze znaków na niebie.

Warto w tym momencie raz jeszcze przytoczyć wątek z Wysp Brytyjskich. Tamtejsi ludzie nauczyli się odczytywać prognozy pogody na podstawie koloru nieba o świcie i o zmierzchu. I dlatego, kiedy na przykład niebo przybiera czerwone barwy rano na wschodzie, tamtejsi ludzie mówią, że za dnia będzie brzydka pogoda. Jest to spowodowane tym, że na Wyspach Brytyjskich wieją głównie wiatry południowo-zachodnie, a czerwone niebo oznacza spokojną aurę i suche powietrze.

Ludowe prawdy i prognozy rzadziej jednak są tylko pustymi przekonaniami i przysłowiami niż faktycznym i prawdopodobnym przewidywaniem. I jest tak na całym świecie. Dlatego potrzebne są urządzenia, które sprostają wyzwaniu.

TECHNIKA KLUCZEM DO PROGNOZOWANIA 

W tym celu na całym świecie jest kilka – niespełna 10 tysięcy – stacji meteorologicznych. Rozmieszczone są wszędzie. Na stacjach, statkach, lotniskach czy nawet w powietrzu w samolotach.

Jak przewidujemy pogodę?W powietrze wysyła się także tzw. radiosondy. Dzięki nim pomiary ciśnienia, temperatury czy wilgotności w dolnych warstwach atmosfery są już pełne. Radiosonda wygląda jak balon wyposażony w spadochron. Jej lot jest śledzony przez radar, a więc pozwala także określić parametry wiatru – jego kierunek i prędkość. Co więcej, radiosonda pozwala też określić miejsce padania deszczu lub śniegu.

Są również satelity meteorologiczne: stacjonarne i ruchome wzdłuż kierunku północ-południe. Podają one informacje o przemieszczaniu się chmur, co jest niezwykle istotne ze względu na tworzenie się cyklonów tropikalnych. Dzięki temu meteorolodzy są w stanie ostrzec mieszkańców danego rejonu przed tym szaleństwem natury. Podobnie sprawa ma się z tajfunami, tornadami czy huraganami.

Satelity meteorologiczne są ważne również z innego względu. Pozwalają bowiem zbadać pogodę na najbliższe dni w rejonach ubogich w stacje meteorologiczne, jak np. Ameryka Południowa.

CZŁOWIEK NIE DO ZASTĄPIENIA 

Mimo tych wszystkich osiągnięć techniki czasem niezawodny jest po prostu ludzki umysł. Człowiek, czy jak kto woli – meteorolog, góruje nad komputerem tam, gdzie zawodzą schematy i automatyzm. Chodzi tu przede wszystkim o prognozowanie pogody w oparciu o specyfikę danego obszaru. Wtedy doświadczenie meteorologa ma kluczowe znaczenie.

Reply