Choroby pochwy
Swędzenie lub stan zapalny pochwy i sromu, nadmierny wyciek z pochwy oraz ból podczas stosunku to najczęstsze dolegliwości kobiecych narządów płciowych.
Są to zwykle objawy zakażenia bakteryjnego lub drożdżycy. Niektórymi metodami domowymi można te dolegliwości złagodzić.
Pochwę chroni przed zakażeniami naturalna, bezbarwna wydzielina, która nawilża błonę śluzową i zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się mikroorganizmów.
Objawy infekcji pochwy
Naruszenie równowagi w tym środowisku może spowodować, że drożdżaki rozmnożą się nadmiernie. Powoduje to świąd, przeczulicę, bolesność i wyciek gęstej białej substancji, czyli upławów.
W pochwie rozmnażają się również inne mikroorganizmy. Bakteryjne zapalenie pochwy w czasie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Mikroorganizmy wywołują także rzęsistkowicę, zakażenie chlamydiami, rzeżączkę. Te choroby mogą być przenoszone droga płciową. Jednym z ich objawów jest zielonkawożółty wyciek z cewki moczowej.
Przyczynami zaczerwienienia, swędzenia i bolesności, bywa również cukrzyca, wahania stężenia hormonów oraz uczulenie na substancje zawarte w mydle oraz w innych środkach higienicznych. Zmniejszenie stężenia estrogenów po menopauzie sprawia, że pochwa staje się sucha i cieńsza. Może to wywołać dyskomfort przy stosunku i powodować skłonność do stanów zapalnych i zakażeń.
- Regularnie myj okolice narządów płciowych i susz je delikatnie czystym ręcznikiem.
- Unikaj gorących kąpieli i pryszniców, nie siedź w wannie dłużej niż 15 minut.
- Nie używaj zapachowych mydeł, płynów do kąpieli i innych dodatków.
- Nie używaj dezodorantów do higieny intymnej.
- Noś bawełniana bieliznę.
- Po skorzystaniu z toalety wycieraj się od przodu do tyłu, by mikroorganizmy jelitowe nie przedostały się do pochwy.
- Stosuj żele nawilżające.
- Zastanów się, czy partner nie powinien zakładając prezerwatywy, by uniknąć zakażenia bakteriami i innymi mikroorganizmami.
- W czasie miesiączki często zmieniaj tampony.
Leczenie chorób pochwy
Leki ziołowe
- Nasiadówka w wodzie z dodatkiem szklanki i naparu z mieszanki rumianku, gwiezdnicy pospolitej, gorznika kanadyjskiego, nagietka i tymianku złagodzi podrażnienia. Możesz również użyć roztworu wody oczarowej.
- Swędzeniu możesz zaradzić, myjąc zewnętrzne narządy płciowe w naparze z gwiazdnicy pospolitej, która działa łagodnie przeciwzapalnie.
Co jeść w chorobach pochwy?
- Wzmocnij odporność, odżywiając się zdrowo. Zapobiegnie to zakażeniom. Jadaj dużo potraw bogatych w beta-karoten, kwas foliowy, flawonoidy, żelazo, magnez, cynk, niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminy B, C, E.
- Jedz mniej pokarmów, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, cukier, mięso, kofeinę (pobudzają one wytwarzanie insuliny, co sprzyja drożdżycom).
- Spożywaj oleje, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, np. oliwę z oliwek. Zapobiegają one powstawaniu drożdżycy.
- Po menopauzie jadaj regularnie produkty sojowe. Zawierają one hormony roślinne, które działają korzystnie np. w suchości pochwy.
Aromatoterapia w chorobach pochwy
- Stan zapalny i podrażnienie złagodzisz, stosując na zewnętrzne narządy płciowe następująca mieszankę: dwie krople olejku mirrowego i cztery olejku lawendowego oraz 2,5 łyżeczki bezzapachowego płynu toaletowego lub oleju z jojoby
- Noszenie w majtkach wkładki z tkaniny skropionej kilkoma kroplami olejku tymiankowego lub z drzewa herbacianego, wymieszanych z dwiema łyżeczkami oleju z jojoby złagodzi swędzenie.
- Stany zapalne występujące po menopauzie złagodzisz dodając do kąpieli 6 kropli olejku rumiankowego, geraniowego, lawendowego, z krwawnika, z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy zauważyłaś zbyt obfity lub dziwny wyciek z pochwy albo nadmierne krwawienie.
- Gdy objawy trwają dłużej niż trzy dni.
- Jeśli spodziewasz się dziecka lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży.
- Gdy czujesz ból w czasie lub po stosunku.
- Gdy odczuwasz ból w okolicach jamy brzusznej lub miednicy.