Czy faktycznie istnieją „pożyczki na dowód”?

pożyczka na dowód

Czy faktycznie istnieją „pożyczki na dowód”?

Czy rzeczywiście do otrzymania pożyczki w instytucji pozabankowej wystarczy dowód osobisty? W zasadzie odpowiedź brzmi: nie.

Wszystko dlatego, że mimo szeregu możliwości odzyskania długu od nieuczciwego pożyczkobiorcy, pożyczkodawcy sporo ryzykowaliby, udzielając pożyczki każdemu, kto posiada jedynie dowód osobisty. Dziś sama pełnoletniość nie jest rzetelnym świadectwem, że ma się do czynienia z uczciwym pożyczkobiorcą, dlatego potrzeba też innych zabezpieczeń.

Pożyczki „bez zaświadczeń”

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że instytucje pozabankowe nie sprawdzają historii kredytowej w BIK, gdyż kłóciłoby się to z ich zasadą udzielania kredytów od ręki, w ciągu kilku godzin. Proces otrzymywania informacji z BIK trwa bowiem nieco dłużej.

Poza tym wyłącznie banki mają zezwolenie na wgląd do danych znajdujące się w BIK. Stąd taki chwyt reklamowy nie jest żadnym oszustwem, a jedynie pozwala przyciągać do siebie osoby, które mają negatywną historię kredytową, a potrzebują pieniędzy – a takich jednostek jest mnóstwo, więc interes się kręci.

Wszelkie chwilówki, pożyczki dwudziestoczterogodzinne, w ciągu 15 minut, drobne pożyczki itp., wymagają poświadczenia o jakichkolwiek regularnych dochodach – choćby wpływów z renty, prowadzenia działalności rolniczej, nawet umowy śmieciowej z pracodawcą. Bywa i tak, że wystarcza umowa wynajmu mieszkania zawarta na osobę ubiegającą się o kredyt lub przedstawienie rachunków za prąd czy Internet, które regularnie się opłaca.

Chodzi o to, by firma miała dowód na to, że pożycza pieniądze osobie, która będzie miała możliwość spłacenia kredytu. Niestety, praca „na czarno” nie jest takim dowodem, nawet jeśli pożyczkobiorca ma z niej spore przychody. Poza tym pożyczki takie dla osób o niewielkich, ale regularnych przychodach są limitowane – często nie pożycza się im więcej niż kilkaset złotych.

Pożyczki via SMS

Przez SMS można dziś zrobić sporo, nawet otrzymać pożyczkę. Do tego jednak potrzebne jest konto bankowe. Wystarczy wysłać odpowiedniego SMS-a, wpłacić na konto bankowe symboliczną kwotę – na przykład grosz, by w ciągu kilku godzin na to konto wpłynęła drobna kwota od banku, którą należy spłacić w dość krótkim terminie.

Kolejne pożyczki odbywają się po spłacie poprzedniej i mogą być za każdym razem coraz wyższe. Jest to sposób zabezpieczenia firmy przed osobami niespłacającymi kredytu. Nie jest to jednak najlepsza opcja dla osoby, która potrzebuje w szybkim czasie większych pieniędzy

Od firm pozabankowych nie otrzymamy też kwot rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych – i dobrze! Inaczej kwota odsetek zniweczyłaby cały sens pożyczania. Przy pożyczkach ekspresowych odsetki to często ¼ pożyczonej kwoty! Są one więc przeznaczone dla naprawdę zdesperowanych ludzi.

Wnioski są proste – pożyczki ”na dowód” oczywiście istnieją, ale oprócz dowodu trzeba też przedstawić inne zaświadczenia mówiące o zdolności kredytowej. Poza tym, są one bardzo niekorzystne dla spłacających pożyczkę i niezbyt atrakcyjne, bo niewysokie, a ich spłata musi nastąpić dość szybko.

Reply