Czy ziemniaki tuczą?

Bardzo popularne już od wielu lat jest przekonanie, że ziemniaki tuczą. Czy jest prawdziwe? Spróbujemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Ziemniaki zawierają sporo składników mineralnych o charakterze zasadowym, co sprawia, że mają korzystny wpływ na organizm, równoważąc kwasotwórcze oddziaływanie na organizm produktów zbożowych czy mięsa. Nie są kaloryczne – w 100 g ziemniaków znajduje się zaledwie 90 kcal, w większości składają się z lekkostrawnej skrobi, łatwo przyswajalnej  przez organizm…

Niestety, rzadko spożywamy je jako samodzielne danie, bez dodatków. Przeciwnie, w polskiej kuchni popularne jest dodawanie do ziemniaków różnego rodzaju sosów, zaprawek, a także spożywanie ich w towarzystwie mięsa. Nic więc dziwnego, że takie danie jest kaloryczne, zwłaszcza jeżeli w skład sosu wchodzi pełnotłusta śmietana, smażony boczek czy smalec… Kaloryczne są także smażone potrawy z ziemniaków, takie jak frytki czy placki ziemniaczane.

Same w sobie ziemniaki nie są jednak tuczące – jeżeli spożywamy je w rozsądnej ilości, bez tłustych sosów czy mięs, za to w towarzystwie surówki – na pewno nie przytyjemy.

 

Reply