Diament – przyjaciel każdej kobiety
Diamenty od zawsze były kochane przez wszystkie panie. Każda kobieta marzy o pięknym pierścionku ozdobionym wielkim kamieniem szlachetnym, który będzie prezentować dumnie na swoim palcu.
Oczywiście największym marzeniem każdej kobiety jest posiadanie pierścionka zaręczynowego wręczonego przez ukochanego mężczyznę w romantycznych okolicznościach, przypominających te z amerykańskich filmów. Znalezienie tego idealnego prezentu dorównującego pięknem jego przyszłej właścicielce często bywa dużym problemem dla mężczyzny. Zdarza się, że wybranka wyręcza go w tej czynności lub ułatwia zadanie poprzez sugestie.
Diamenty prawdziwe…
Biżuteria jest też wspaniałym pomysłem na prezent. Opcji jest oczywiście bardzo wiele. Można przebierać między kolczykami, naszyjnikami, bransoletkami, pierścionkami, broszkami, ozdobami do włosów itd. Liczy się też kształt, wielkość, styl…
Kolejnym etapem jest wybór materiałów, z jakich zostanie wykonana wymarzona biżuteria.Należy podjąć decyzję, czy chcemy złote czy srebrne elementy, a może ich połączenie lub stopy innych metali. Pozostaje też kwestia kamieni, którymi będą wysadzone nasze cacka i ich wyglądu.
Rodzaje szlifów diamentów
Występują trzy rodzaje szlifów diamentów:
- Szlif Brylantowy – najpopularniejszym w tej grupie jest szlif okrągły brylantowy (Round Brilliant Cut). To właśnie o tak obrobionym kamieniu mówimy, gdy mamy na myśli popularny brylant. Szlif brylantowy przyjmuje również inne kształty. Jest to Owal, Łezka (Gruszka), Markiza oraz Serce. Wszystkie szlify brylantowe mają 57-58 faset i są bardzo cenione przez znawców.
- Szlif Schodkowy (Step Cut) – ma on kształt prostokąta lub kwadratu i na każdym z boków posiada rząd równoległych faset przywołujących na myśl schody. Mniej typowymi opcjami tego szlifu są szlif szmaragdowy i szlif Asscher’a.
- Szlif Mieszany (Mixed Cut) – łączy w sobie cechy szlifu brylantowego okrągłego i szlifu schodkowego. Typem takiego szlifu jest Poduszka, Radiant i Princessa.
… i diamenty sztuczne
Niestety, nie każdego stać na rasowy diament. Zadowalający musi wtedy być pierścionek ze sztucznym oczkiem, czyli oszlifowanymi syntetycznymi węglikami krzemu.
Możemy wtedy wybierać między:
- cyrkonią – czyli ditlenkiem cyrkonu. Jest to najpopularniejszy materiał imitujący diament. Decyduje o tym jego niska cena i duża widoczność tzw. ognia,
- korundem – czyli bezbarwną odmianą szafirów, tzw. leukoszafirami,
- kwarcem – głównie kryształem górskim, stosowanym już w starożytności, ale pozbawionym niestety tzw. ognia charakterystycznego dla diamentów,
- moissaintem – wcześniej niezbyt popularnym ale dzisiaj coraz częściej stosowanym w jubilerstwie,
- rutylem – naturalnym lub syntetycznym,
- spinelem – zarówno naturalnym, jak i syntetycznym,
- szkłem ołowianym,
- topazem – bezbarwnym lub lekko zabarwionym,
- tworzywami sztucznymi,
- YAGiem – materiałem z silnym połyskiem.
Jak się szlifuje diamenty?
Poniższy film ilustruje proces szlifowania diamentów. Zapraszamy do obejrzenia!
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=0fOUa6hgHmE[/tube]