Dlaczego warto mieć psa

O psach mówi się – bardzo słusznie zresztą, że to najlepsi przyjaciele człowieka. Są wierne, wdzięczne, oddają właścicielom całe swoje psie serca. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jak korzystny jest kontakt z psem także dla naszego zdrowia – stanowi lekarstwo na stres, sprawia, że znikają wszelkie smutki, codzienne zmęczenie i czarne myśli.

Takie terapeutyczne korzyści przynosi już kilkanaście minut spędzonych na wspólnej zabawie z naszym czworonogiem – stabilizuje się nasz układ krążenia, obniża ciśnienie, uspokaja się akcja serca – stan zestresowanego do tej pory organizmu zaczyna wracać do normy.

Spacer z psem czy zabawa z nim na świeżym powietrzu sprawia ogromną frajdę nie tylko naszemu psu, ale są radością także dla nas. Dzięki temu częściej się uśmiechamy, uspokajamy, co rzutuje także na nasze relacje z najbliższymi czy w współpracownikami.

Warto pamiętać, że pies potrafi odczytać prawidłowo nasze nastroje i dostosować się do nich. Kiedy jesteśmy smutni, potrafi nas pocieszyć, kiedy się boimy, chce nas obronić i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Wpływa także korzystnie na rozwój naszych dzieci – udowodniono, że te z naszych pociech, które wychowują się w towarzystwie czworonogów, są bardziej odpowiedzialne, bardziej pewne siebie, dobrze przygotowane do życia w grupie i wrażliwsze na dolę innych, nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Starsi ludzie z kolei w towarzystwie psów przeżywają drugą młodość – rzadziej cierpią na depresję, nie odczuwają samotności, nie miewają lęków i czują mają dla kogo żyć.

Na popularności zyskuje także dogoterapia, czyli spotkania ze specjalnie wyszkolonymi zwierzakami, którą stosuje się w celu urozmaicenia tradycyjnej rehabilitacji osób po wypadkach, wylewach, w rehabilitacji dzieci itp. Dzięki regularnym zajęciom z psem chorzy zyskują pewność siebie i otwierają na innych. Już sam kontakt z psem – jego przytulanie, głaskanie czy przebywanie w jego towarzystwie mają działanie terapeutyczne.

 

Reply