Dzień Kobiet na świecie

dzień kobiet na świecie

Dzień Kobiet na świecie

W Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkinie Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii Dzień Kobiet jest świętem oficjalnym, podobnie zresztą, jak w naszym kraju.

W każdym z wymienionych wyżej państw Dzień Kobiet upamiętnia ofiary walki o prawa kobiet, a równocześnie jest świetną okazją do tego, aby wyrazić bliskim sercu kobietom szacunek oraz uznanie. Czy za granicą są jakieś szczególne zwyczaje związane z Dniem Kobiet

Dzień Kobiet w Armenii

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania MDK, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego, zwiastowania. Ludzie świętują jednak również 8 marca. Dyskusja publiczna, której tematem były dwa Dni Kobiet przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca i 7 kwietnia.

Dzień Kobiet w innych państwach

We Włoszech kobietom w Dniu Kobiet wręcza się gałązki akacji srebrzystej. Podobny zwyczaj obowiązuje także w Rosji, gdzie dodatkowo wręcza się przedstawicielkom płci pięknej także czekoladę. Natomiast w Portugalii i Rumunii w nocy przed 8 marca panie mają wieczory tylko dla siebie – w kobiecym gronie wychodzą na obiadu i przyjęcia dla przedstawicielek jedynie swojej płci. W Tunezji z kolei Święto Kobiet przypada na 13 sierpnia.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i na Węgrzech najczęściej ofiarowywanym przedstawicielkom płci pięknej prezentem są kwiaty. Niejednokrotnie prezenty ofiarują swoim pracownicom także szefowie, a swoim nauczycielkom uczniowie. Podobny zwyczaj kultywowany jest także u nas.

Nieprzyjemne akcenty związane z Dniem Kobiet na świecie

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Teheranie wiązał się niestety z niezbyt przyjemnymi wydarzeniami –  przyczynił się bowiem do masowego stosowania przemocy. Dla przykładu w dniu 4 marca 2007 roku irańska policja pobiła sto osób, które na dzień 8 marca planowały zgromadzenie. Aresztowano wiele kobiet, zamknięto je w odosobnieniu i przesłuchiwano.

Reply