Mądrość zwierząt
Każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się czy zwierzęta mają swój własny język, którym się porozumiewają. Dzisiaj już wiemy, że mają coś na jego kształt. Mało tego, zdolne są też do uczenia się z własnych doświadczeń.
Naukowcy są pewni – zwierzęta potrafią przekazywać sobie nawzajem własne stany i emocje. Dźwiękiem potrafią wyrażać kiedy są głodne, czy przestraszone. Problemu nie stanowi dla nich również komunikat o poczuciu zadowolenia lub chęci rozmnażania się.
Jednymi z najbardziej rozwiniętych zwierząt w tej dziedzinie są bez wątpienia małpy. Niektóre z nich wydają dźwięki ostrzegawcze, kiedy zbliża się wróg. Co więcej, potrafią także określić dokładnie jego postać i przekazać pozostałym małpom, że zbliża się do nich np. agresywnie nastawiony tygrys.
A to dlatego, że afrykańskie werwety – bo tak nazywa się ten szczególnie uzdolniony gatunek małp, dysponują aż czterema rodzajami głosów ostrzegawczych. To nawyki wyuczone – twierdzą zgodnie badacze.
Podobnie zachowują się ptaki, choć nie dysponują różną gamą dźwięków alarmowych. Śmiałek, który zauważył wroga, może ostrzec całe stado przed nadchodzącym zagrożeniem, wydając z siebie bardzo wysoki głos.
Niestety, do tej pory nie udało się udowodnić, że zwierzęta dysponują językiem na kształt mowy, który pozwoliłby im na przekazywanie bardziej złożonych informacji. I wszystko wskazuje na to, że tak już pozostanie.
PAMIĘĆ DOSKONAŁA?
Co ciekawe, ptaki wykazują dużą zdolność uczenia się, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Każdy ptak, który skosztuje czegoś, co nie przypadnie mu do gustu, nigdy więcej nie będzie już tego próbował. Mówiąc potocznie – będzie miał uraz do końca życia. I w ten sposób np. ptaka odpycha wszystko co ma żółto-czarną barwę. Dlaczego? Kojarzy mu się to z osą, a w zasadzie z jej żądłem.
Zdolność do zapamiętywania, a następnie wyprowadzania wniosków – jak optymistycznie by to nie zabrzmiało – posiada również… ślimak. To zwierzę jest najlepszym przykładem tzw. habituacji, czyli zachowania polegającego na obojętności wobec rzeczy, które nie stanowią zagrożenia.
Można zresztą przeprowadzić doświadczenie. Jeśli pierwszy raz zastukamy w bliskiej ślimakowi odległości, zatrzyma się i schowa do skorupy. Po czasie z niej wyjdzie i kiedy znowu zapukamy, jeszcze raz przystanie, znów wchodząc do swojej muszli. Wychodząc z niej jednak po raz drugi, uzna bodziec – a więc w tym wypadku nasze stukanie – za nieszkodliwy i będzie ignorował go następnym razem. To wyuczone zachowanie pozwala ślimakowi na zaoszczędzenie mnóstwa energii.
Inną fantastyczną zdolnością zwierząt jest umiejętność zapamiętywania miejsc i zdolność do orientacji w przestrzeni. Kapitalnie w tej roli sprawdzają się króliki czy lisy, które są doskonałymi obserwatorami i poruszają się w terenie według własnego „gps-u”, wcześniej ucząc się trasy na pamięć.
Jeszcze większym fenomenem jest gołąb pocztowy. Choć młode ptaki uczą się przez naśladownictwo i trasy zapamiętują, migrując w stadach, to naukowcy dowiedli także, że również te niedoświadczone jeszcze osobniki do pewnego stopnia kierują się… polem magnetycznym ziemi. Punktem odniesienia jest dla nich również położenie słońca na niebie.
RANKING 15 NAJMĄDRZEJSZYCH ZWIERZĄT
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=kCUgrlp2Bbg[/tube]