Dlaczego ptaki zimą stroszą pióra?

Dlaczego ptaki zimą stroszą pióra?

Dlaczego ptaki zimą stroszą pióra?

 

Co prawda zima niemal dobiega końca, ale ciągle jeszcze temperatury oscylują w okolicach zera, czasami także poniżej tej temperatury. Obserwując ptaki, możemy zauważyć, że stroszą pióra i wyglądają jak spore puchowe kulki.

Z czego to wynika, jaka jest przyczyna stroszenia piór? O tym wszystkim przeczytacie dzisiaj.

Rola ptasich piór

Ptasie pióra spełniają ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty ich ciała. Kiedy jest zimno, ptaki stroszą pióra tak, że ich końce się stykają, tworząc izolacyjną warstwę powietrza zapobiegającą wychłodzeniu ciała. Kiedy ptakom jest za gorąco, podnoszą pióra tak, aby ich końce się nie stykały, co umożliwia swobodną wymianę ciepła z otoczeniem i zapobiega przegrzaniu.

Biologia czy fizyka?

Pytanie o stroszenie piór często pada w szkole na lekcji fizyki, jak również biologii. Faktycznie, proces termoizolacji ma wiele wspólnego z tymi naukami. Poniżej wyjaśnimy, skąd bierze się efekt stroszenia piór u ptaków w zimie.

Jeżeli ptak stroszy pióra, oznacza to, że jest mu zimno. Ptak zyskuje wtedy podobny efekt jak my, ubierając się na cebulkę – ma pomiędzy piórami termoizolacyjną warstwę powietrza. Jeżeli stroszy piórka, ma grubszą warstwę chroniącą go przed zimnem. Działa to na zasadzie puchowej pierzyny – powietrze znajdujące się pomiędzy pierzami jest swoistą izolacją. Rzeczy puchate, jak sami wiemy, są z reguły cieplejsze niż te wykonane ze zwartego materiału. Tak samo jest u ptaków. Stroszenie piórek jest charakterystyczne dla wszystkich przedstawicieli tej gromady. Zimą jest to naturalne zjawisko, a jeśli tak się dzieje latem, może to być objaw złego samopoczucia lub choroby ptactwa.

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego ptaki zimą stroszą pióra, jest więc prosta i krótka, ale warto również sięgnąć głębiej do literatury o ptakach, a dzięki temu dowiedzieć się, ilu zaskakujących rzeczy jeszcze o nich nie wiemy. Zachęcam do tego gorąco!

Reply