Kameleony – niezwykłe zwierzęta

kameleon

Kameleony – niezwykłe zwierzęta

 

Te zaskakujące zwierzęta zamieszkują Afrykę i Madagaskar. Nieliczne gatunki występują również w Europie. To gady z grupy jaszczurek a ich cechą charakterystyczną jest długi język i zdolność zmiany koloru ciała. Dlaczego kameleony zmieniają ubarwienie? Na te i inne pytania odpowiadamy dzisiaj.

Słowo „kameleon” po grecku oznacza „lew ziemny”. Najmniejszym gatunkiem jest Brookesia minima; jego przedstawiciele mają 25 milimetrów długości. Największy to Chamaeleo parsonii. Jego osobniki osiągają ponad 610 milimetrów długości. Kameleon pospolity ma niezwykłą nazwę łacińską – Chamaeleo chamaeleon, która brzmi jak tekst piosenki.

Dlaczego kameleony zmieniają kolor?

Błędnym założeniem jest twierdzenie, że kameleony zmieniają kolor, by dopasować się do tła. Nigdy tego nie robiły i nie będą robić. Zwierzęta te zmieniają kolor na skutek stanów emocjonalnych. Jeśli się zdarzy, że dopasują się do otoczenia, jest to zupełny przypadek.

Kameleony zmieniają kolor, gdy się wystraszą, zostaną złapane albo gdy atakują innego kameleona. Zmieniają kolor, gdy w zasięgu ich wzroku pojawi się osobnik przeciwnej płci, a czasem na skutek zmian temperatury lub oświetlenia.

Skóra kameleona składa się z kilku warstw wyspecjalizowanych komórek, zwanych chromatoforami, z których każda zawiera inne barwniki. Chwiejna równowaga między tymi warstwami sprawia, że skóra odbija różne rodzaje światła i upodabnia kameleona do palety barw.

Legenda o kameleonach

Zaskakujące, jak trwała jest wiara w to, że kameleony zmieniają kolor, by dopasować się do tła. Legenda ta pojawiła się po raz pierwszy około 240 roku p.n.e. w dziele greckiego pisarza Antygona z Karystos, autora zabawnych opowieści i krótkich biografii. Arystoteles, dużo bardziej znany i piszący sto lat przed Antygonem, słusznie połączył zmianę koloru ze strachem i – aż do renesansu – teorię o zmianie koloru dostosowującej się do tła niemal całkowicie porzucono. Powróciła jednak wraz z tą epoką i do dziś jest prawdopodobnie jedyną rzeczą, jaką ludzie wiedzą o tych zwierzętach.

Ciekawostki z życia kameleona

Gady te potrafią trwać bez ruchu przez kilka godzin. Z tego powodu, jak również dlatego, ze spożywają niewielkie ilości pokarmu, przez wieki uważano, że karmią się powietrzem. Oczywiście, to również nie jest prawdą.

Kameleony mogą poruszać każdym okiem niezależnie, tak że potrafią patrzeć jednocześnie w dwie różne strony, są jednak kompletnie głuche.

Co ciekawe, Biblia zabrania spożywania tych zwierząt, nie wiadomo, dlaczego.

Mam nadzieję, że kilka przydatnych informacji pozwoli spojrzeć na to zwierzę nieco innym okiem.

Reply