Komar – najniebezpieczniejsze zwierzę świata
Wbrew powszechnemu mniemaniu, najbardziej niebezpiecznym zwierzem na świecie nie jest słoń czy lew. Rozmiary „potwora” ze świata zwierząt, którego musimy się obawiać, są znacznie mniejsze, jednak znają go wszyscy na całej kuli ziemskiej.
Dziś kilka ważnych informacji na temat komara, który okazał się najbardziej niebezpieczny. Polecam gorąco!
Mali zabójcy
Oblicza się, iż do dnia dzisiejszego zmarło około 45 bilionów ludzi. Mniej więcej połowa z nich została zabita przez samice komarów (samce atakują jedynie rośliny). Komary przenoszą ponad 100 potencjalnie śmiertelnych chorób, włączając w to malarię, żółtą febrę, dengę, zapalenie mózgu i słoniowaciznę. Nawet dzisiaj co 12 sekund zabijają jedną osobę.
Przełom XIX wieku
Zdumiewające jest, że aż do końca XIX wieku nikt nie miał pojęcia, jak bardzo niebezpieczne są komary. W 1877 roku angielski doktor Patrick Manson, udowodnił, że słoniowacizna jest wynikiem ukąszenia komarzyc. Kilka lat później przyszło mu do głowy, że malaria też może być powodowana przez te małe owady. Zachęcił swojego młodego podopiecznego Ronalda Rossa, lekarza przebywającego w Indiach, aby sprawdził tę hipotezę.
Ross był pierwszą osobą, która wykazała, w jaki sposób komarzyce przenoszą w ślinie pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, wywołujące malarię, a do badań wykorzystał ptaki. Manson posunął się o krok dalej i wykazał się niemałą odwagą, gdyż dla nauki zakaził własnego syna, na szczęście jednak, po podanej natychmiastowo dawce chininy, chłopiec wyzdrowiał.
Ross otrzymał Nagrodę Nobla z medycyny w 1902 roku. Manson został wybrany na członka Królewskiego Towarzystwa Naukowego, nadano mu tytuł szlachecki. Po jakimś czasie założył Szkołę Medycyny Tropikalnej w Londynie.
Komary dzisiaj
Obecnie znanych jest ponad 2500 gatunków komarów, z czego ponad 40 gatunków może przenosić malarię. Samice wykorzystują wyssaną krew podczas dojrzewania jaj, które składają w wodzie. Z jaj wykluwają się larwy wodne, które są bardzo ruchliwe.
Wilgoć, mleko, dwutlenek węgla, ciepło ciała oraz ruch przyciągają komarzyce do ich żywicieli. Spoceni ludzie oraz kobiety w ciąży są więc znacznie bardziej narażeni na ukąszenia.
Ciekawostki
- Samce bzyczą w wyższej tonacji niż samice – może je zwabić dźwięk naturalnego kamertonu B.
- W języku portugalskim i hiszpańskim słowo „komar” znaczy „mała mucha”.
- Mamy niemalże lato, starajmy się chronić przed komarami środkami odstraszającymi. Innej rady nie ma. Powodzenia!!