Orki – postrach mórz
Zawsze myśleliście, że największym postrachem mórz i oceanów są rekiny? Byliście w błędzie! Otóż, najlepszymi morskimi łowcami na świecie są… Orki, zwane też miecznikami, należące do grupy waleni.
Nieprzypadkowo ich angielska nazwa brzmi killer (czyli zabójca) wahles.
Orki – ciekawostki
Długość dorosłego samca orki to około 6,7-9,8 m, zaś samic – 5,7-8,5 m. Zwierzęta te potrafią poruszać się z prędkością nawet 60 km/h.
Orki są zwierzętami niezwykle inteligentnymi i najskuteczniejszymi wśród wszystkich łowców. Ich charakterystycznym zachowaniem jest zmienianie co jakiś czas łowiska, by ich potencjalne ofiary nie miały szans na przystosowanie się i skuteczną obronę. Komunikują się za pomocą dźwięków (gwizdy, trekotanie). Ciekawym jest, że każde stado ma swoją własną, indywidualną „mowę”.
Jak polują orki?
W trackie polowań zwierzęta te nie działają nigdy samotnie, ale zawsze w grupie około 5 do nawet 40 osobników. To zachowanie wielokrotnie zwiększa szanse na powodzenie. Ławice ryb otaczają one z każdej strony i zapędzają w dogodne miejsce i za pomocą olbrzymich ogonów ogłuszają się, a następnie pożerają.
Orki polują także na inne walenie, nawet na te dużo od nich większe. Jak tego dokonują? Mają po prostu świetną taktykę. Nigdy nie polują one na grupę wielorybów, ale zawsze ją rozpraszają. Ruszają wtedy w pogoń za jednym osobnikiem i gonią go tak długo aż ten opadnie z sił. Wieloryb nie ma sił aby wypłynąć na powierzchnię i zaczerpnąć powietrza, dlatego też tonie. Czasami mieczniki podgryzają swoje ofiary i czekają aż się wykrwawią.
Ofiarami orek są również foki oraz morsy. Często zdarza się, że zostają one upolowane nawet na plaży w pobliżu wody. Mieczniki potrafią też polować na zwierzęta siedzące na krach – uderzają w nie i strącają ofiarę wprost do swych paszczy.
Młode orki uczą się trudnej sztuki łowiectwa od swoich rodziców.