Budowa komórki jajowej ptaków

jajaNiezapłodnione kurze jajo waży średni około 60 g, z czego 20 g to żółtko, 34 g  białka i 6 g skorupki wapiennej. To skarbnica cennych substancji, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju pisklęcia, nic więc dziwnego, że chętnie sięgamy po nie także w codziennej diecie. 

Dzisiaj nieco bliżej przyjrzymy się budowie jajka, czyli komórki jajowej ptaków. Analizować będziemy niezapłodnione jajo kurze.

Białko w jaju kurzym

Białko zawiera do 10% białka w postaci stałej pozostałe 90% to woda. W niezapłodnionym jaju blisko żółtka znajduję się białko gęste z licznymi włóknami białkowymi, na obwodzie znajduję się białko rzadkie (zawiera więcej wody). Specjalne włókna białkowe zawarte w białku gęstym mają na celu utrzymywać kule żółtkową w odpowiedniej pozycji. Białko jest także głównym źródłem wody dla rozwijającego się zarodka w zapłodnionym jaju. Jest także amortyzatorem dla żółtka we wczesnych etapach rozwoju zarodkowego. W swoim składzie zawiera lizozym, który chroni zarodek przed wnikaniem do wnętrza różnego rodzaju drobnoustrojów.

Żółtko – najważniejsze źródło składników odżywczych

Żółtko składa się z 48% wody, 16%białek i 13%lipidów. Jest najważniejszym źródłem substancji odżywczych dla zarodka. Otoczone jest dwuwarstwową błoną żółtkową, która stopniowo zanika. Zastępuje ją rosnący pęcherzyk żółciowy.

Osłony pergaminowe

Występują dwie osłony pergaminowe zbudowane z włókien:

  • cienka – wewnętrzna
  • gruba – zewnętrzna

Przestrzeń pomiędzy nimi nazywana jest komorą powietrzną. Niedługo przed wylęgiem zarodek zaczyna oddychać powietrzem atmosferycznym, przebijając się dziobem do komory powietrznej.

Skorupka wapienna

Jest najbardziej zewnętrzną osłoną. Składa się z węglanu wapnia i jest poprzebijana licznymi porami, poprzez które odbywa się wymiana gazowa. Pełni funkcje ochronną. W ostatnim tygodniu rozwoju zarodkowego staję się coraz słabsza na skutek ubytku wapnia, który jest pobierany przez pisklę.

Reply