Dlaczego drzewa zrzucają liście na zimę?
Jesień to czas, kiedy drzewa liściaste zrzucają liście, przechodzą wówczas w stan spoczynku. Drzewa iglaste nie muszą zrzucać swoich igieł, dlaczego?
Liście drzew liściastych odpowiadają między innymi za wyparowywanie wody, która magazynuje się w pniach i gałęziach czyli tzw. transpirację. Jest to proces, który odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem aparatów szparkowych. W ciągu jednej doby liście brzozy mogą oddać do atmosfery nawet 70 litrów wody, a więc bardzo dużo.
Pomimo tego, że transpiracja jest naturalnym procesem, zimą mogłaby być dla roślin zabójcza. Niskie temperatury oraz śnieg, który zalega na drzewach, oznaczałoby, że roślina będzie pozbawiona w tym okresie wody i mogłaby uschnąć. Dlatego właśnie drzewa przed zimą zrzucają liście. Kiedy dzień staje się krótszy, do liści przestaje dochodzić woda, aż wreszcie usychają. Drzewo wreszcie przechodzi w stan spoczynku, czyli zatrzymuje się również proces fotosyntezy.
Drzewa, które nie zrucają liści przed zimą to między innymi wiecznie zielone drzewa oraz krzewy liściaste, np. jemioła, bukszpan, ostrokrzew. Rośliny te nie wymagają do życia dużych ilości wody, dlatego proces transpiracji zimą nie jest dla nich niebezpieczny. Swoich liści nie zrzucają też drzewa iglaste, ponieważ mają igły pokryte woskiem, który chroni je przed niskimi temperaturami. W sezonie zimowym do igieł nie dostaje się woda, dlatego nie zamarzną ani nie rozerwą się.