Jak bezpiecznie przetrwać burzę?
Zbiera się na burzę? Przygotuj się do niej wcześniej. Dzięki temu kiedy zacznie grzmieć i błyskać się nie wpadniesz w panikę i uda ci się zapanować nad sytuacją.
Pamiętaj, że pogoda zwykle psuje się wczesnym popołudniem. Jeśli obawiasz się burzy, nie wyruszaj w drogę lub zaplanuj ją tak, by dotrzeć do celu do południa. Sprawdzaj prognozę pogody. W górach znajdziesz ją w schroniskach i stacjach GOPR; na jeziorach: w posterunkach WOPR i na przystaniach.
Przestudiuj mapę
Sprawdź, ile czasu zajmie ci dotarcie do punktu docelowego oraz pokonanie poszczególnych etapów drogi. Zlokalizuj miejsca, w których mogłabyś się schować (schroniska w górach, przystanie na jeziorach, miejsca, gdzie można przybić „na dziko”, zjazdy z autostrady czy przydrożne zajazdy).
Sprawdź sprzęt
Zanim wypłyniesz na wodę, obejrzyj łódkę (zwłaszcza wypożyczoną!) i przetrenuj załogę. Zwróć uwagę, czy da się szybko zwinąć żagle, czy masz dość paliwa do silnika oraz czy można szybko położyć maszt. Jeśli masz własną żaglówkę, pomyśl o założeniu instalacji uziemiającej.
W górach schodź w doliny
Burza jest najgroźniejsza na szczytach gór, więc kiedy idziesz granią, czyli grzbietem, to ty jesteś celem, szukaj schronienia. Schowaj się w niskich zaroślach, w zagłębieniu skalnym lub 1-2 m od skały. Kucnij ze złączonymi stopami, obejmij głowę rękoma i zatkaj uszy. Odizoluj się od podłoża (kucnij np. na suchym plecaku). Pozbądź się metalowych elementów: przyciągają pioruny.
Nie stawaj pod drzewem, ściąga ono bowiem wyładowania atmosferyczne (około 25% ofiar pioruna stało pod drzewem!). Nie kładź się na ziemi ani nie biegnij. Omijaj z daleka potoki i żleby, które mogą się przemienić w strumienie. Nie trzymaj się łańcuchów, wyłącz telefon komórkowy.
Na jeziorze uciekaj na ląd
Woda dobrze przewodzi elektryczność, a łódka (kajak) ściągają pioruny. Przed burzą powietrze „stoi”. Zmniejsz powierzchnię żagli i uciekaj na silniku do przystani, szukaj schronienia… w budynku na przystani lub w niskich zaroślach, z dala od wysokich drzew i skarpy nadbrzeżnej. Jeśli burza dopadła cię na wodzie, schowaj się w kabinie, a w odkrytej żaglówce kucnij na jej dnie ze złączonymi stopami. Wyłącz komórkę i radio. Koniecznie złóż maszt, bo jako najwyższy punkt przyciąga pioruny.
Nie siedź w wodzie i nie mocz w niej rąk. Nie dotykaj masztu ani metalowych elementów. Nie czekaj z ewakuacją na ląd w nadziei, że burza przejdzie bokiem.
W samochodzie zatrzymaj się i nie wysiadaj
Nawet gdy piorun uderzy w samochód, wyładowanie spłynie do ziemi (choć po drodze może uszkodzić radio i elektronikę wewnątrz). Istnieje jednak rodzaj samochodu, który jest dla ciebie niebezpieczny w czasie burzy. To samochód w ruchu: większym zagrożeniem niż pioruny jest poślizg. Zatrzymaj się w mijanej miejscowości, na parkingu albo zjedź na pobocze bez drzew.
Nie zatrzymuj się na poboczu obsadzonym drzewami: ściągają one pioruny, a wichura może przewracać drzewa i łamać ich konary. Nie wychodź z samochodu! Nie kładź się na ziemi obok, a tym bardziej nie chowaj się pod drzewami, na przystankach autobusowych, nie stawaj pod latarniami.
Gdzie jest burza?
Policz sekundy od błysku do grzmotu i pomnóż przez 330m (taką odległość pokonuje dźwięk w 1 sekundę). Jeśli policzysz do trzech, burza jest 1 km od ciebie. Szukaj kryjówki, gdy odstęp między błyskiem, a grzmotem jest mniejszy niż 30 sekund; zostać w niej 30 minut od ostatniego grzmotu.