Udomowiony jeż

jez

Udomowiony jeż

Jeże stają się ostatnio bardzo popularnymi zwierzątkami domowymi. Możemy oglądać coraz to więcej filmów wrzucanych przez ich właścicieli do internetu, coraz więcej zdjęć. Kto wie, może niedługo osiągną one taki sam sukces jak koty?

Poniżej przedstawimy Wam kilka niezbędnych informacji, jakie powinien znać każdy przyszły właściciel jeża.

Gdzie kupić jeża?

Przede wszystkim – hodowla zwierząt dzikich jest zabroniona, więc jeż złapany w ogródku i hodowany w domu  nie jest najlepszym pomysłem. Warto wybrać się do dobrego sklepu zoologicznego, ewentualnie poszukać informacji o sprzedaży w internecie.

Jeśli chodzi o zakup jeży, to ich ceny w Polsce wahają się od 300 do 600 zł, w zależności od miejsca zakupu. Na tym jednak wydatki się nie kończą. Przy zakupie trzeba jeszcze uwzględnić sprawę terrarium, które trochę kosztuje. Ewentualnie możemy zakupić klatkę, ale tylko wtedy, gdy posiadamy ciepłe mieszkanie – jeże muszą mieć zapewnioną temperaturę powyżej 24 stopni. Terrarium łatwiej jest dogrzać lampą, żarówką czy matą grzewczą. Dlatego klatkę z naszym zwierzątkiem warto ustawić w miejscu nasłonecznionym, dającym naturalne ciepło.

Przeciętny jeż żyje około 5 lat, oczywiście zdarzają się i takie egzemplarze, które dożywają i 10.

Czego potrzebuje jeż?

Gdy jeża mamy już w domu, trzeba przygotować mu wyprawkę i wyposażyć go w najważniejsze dla niego przedmioty. Nasz mały przyjaciel będzie potrzebował trocin lub polarowej maty, kuwety, miseczki a także wspomnianej wyżej klatki lub terrarium. To niezbędne minimum. Oczywiście – jeśli chcemy – możemy naszego jeżyka wyposażyć w bardzo wymyślne, drogie gadżety, których na rynku jest bardzo duży wybór.

Proces oswajania jeża jest dość żmudny, jednak warto czekać na efekty. Oswojony jeż chętnie daje się głaskać i dotykać, nie stroszy kolców, nie gryzie.

W nocy zwierzątka trochę hałasują – uwielbiają biegać na kołowrotku, także zmuszeni będziemy się albo przyzwyczaić, albo spać w innym pokoju, niż urzędują jeże. Kołowrotek musi być duży, minimum 28 cm.

Co jedzą jeże?

Jeże uwielbiają warzywa, owoce. Od czasu do czas jeż chętnie zje też drewnojady. Warto także zaopatrzyć się w specjalną karmę dla jeża (koszt to około 40 zł za ½ kg suchej karmy).

Reply