Dzień Kobiet współcześnie

dzień kobiet

Dzień Kobiet współcześnie

Obchodzony w naszym kraju w dniu 8 marca Dzień Kobiet to święto oficjalne w szeregu innych państw, m.in. w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Rumunii, Rosji, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie czy Zambii.

Dzień ten wiąże się z szczególną pamięcią o przedstawicielkach płci pięknej, a jednym z najważniejszych zwyczajów z nim związanych jest wręczanie kwiatów i drobnych podarunków wszystkim znajomym i szanowanym kobietom – żonom, partnerkom, matkom, babciom, koleżankom itp.

Dzień Kobiet kiedyś…

Niewiele osób pamięta dzisiaj, jaka jest historia Dnia Kobiet. Zapominamy, że u jego podstaw leżało przede wszystkim pragnienie, aby kobiety zyskały prawa wyborcze, kojarzymy je natomiast ze zwyczajami rodem z PRL – przede wszystkim z goździkami, które wręczano wówczas masowo, a także ze słynnym zdaniem Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Święto to było wówczas obchodzone obowiązkowo m.in. w zakładach pracy oraz szkołach i zgodnie z opinią niektórych miało przede wszystkim przypominać o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Więcej informacji na temat historii Dnia Kobiet znajdziesz też tutaj.

… i Dzień Kobiet dzisiaj

Nic więc dziwnego, że wiele osób podchodzi do Dnia Kobiet z rezerwą, traktując to święto jako komunistyczne, przymusowe. Nie można jednak generalizować, zwłaszcza że prawda leżąca u podstaw jego genezy jest zupełnie inna.

Dzisiaj traktuje się to święto jako dobrą okazję do tego, aby przypomnieć przedstawicielkom płci pięknej, jak są ważne i wyjątkowe. To dobra okazja do wręczenia kwiatów, drobnego prezentu. Często wysyła się także życzenia, np. w postaci e-kartki (przykładowe kartki tutaj) czy wiadomości SMS.

Dodatkowo można także wybrać się ze szczególnie bliską kobietą do restauracji, kina, a nawet do SPA – właściciele hoteli, restauracji czy kin prześcigają się w ofertach z okazji 8 marca dla przedstawicielek płci pięknej, jest więc w czym wybierać.

Z reguły w Dzień Kobiet swoje manifesty organizują także feministki. W czasie ich trwania hasłami przewodnimi są wezwania do równego traktowania zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Reply