Poradnik: co zrobić, by mieć płaski brzuch?

Płaski brzuch

Co zrobić, by mieć płaski brzuch?

Coraz szybsze tempo życia, coraz więcej czasu spędzanego przed komputerem i/lub telewizorem, wysyp fast food’ów, mało ruchu – wszystko to sprawia, że spora część społeczeństwa ma obecnie problemy z nadwagą. Problem ten zaczyna się najczęściej od brzucha, który jest głównym magazynem tłuszczu naszego organizmu.

Jeśli zauważyłeś (-aś) u siebie większy brzuch, powinna zapalić się u Ciebie lampka ostrzegawcza. Jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i że wypadałoby coś z tym zrobić. Nadwaga jest nie tylko „mało estetyczna”, ale także groźna – może powodować cukrzycę, choroby serca i wiele innych dolegliwości. Na szczęście zrzucenie tłuszczu z brzucha nie jest wcale trudne – wystarczy cierpliwość i silna wola.

Płaski brzuchAby „zrobić” sobie płaski brzuch, wystarczą dwie rzeczy. Pierwszą są regularne ćwiczenia, które pozwolą spalić nadmiar tłuszczu oraz wyrzeźbić nasz brzuch. Drugą jest odpowiednia dieta, bez której żadne ćwiczenia nie mają sensu.

Ćwiczenia. Przeciętny człowiek, chcąc mieć płaski brzuch, zaczyna od ćwiczeń stymulujących mięśnie brzucha – na przykład od popularnych brzuszków. Jakże wielkie jest potem zdziwienie, gdy po wielu miesiącach treningu, brzuch… jest jaki był! Dlaczego tak się dzieje?

Otóż „rzeźbienie” mięśni brzucha to jedno, natomiast spalanie tłuszczu z brzucha to zupełnie inna sprawa. Brzuszki rzeczywiście mogą powiększyć i wzmocnić mięśnie brzucha. Tyle tylko, że mięśnie te są wciąż przykryte fałdami tłuszczu i zwyczajnie ich nie widać.

Zrzucanie brzucha należy zatem rozpocząć od ćwiczeń, które pozwolą spalić tłuszcz z brzucha. Jakie to ćwiczenia? Między innymi:

  • Bieganie na świeżym powietrzu
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Bieganie na bieżni/rowerze treningowym

Wystarczą trzy sesje tygodniowo, po 30 – 60 minut. Trzeba przy tym pamiętać, by nie objadać się przed treningiem, tak, by zmusić organizm to uruchomienia rezerw tłuszczowych – właśnie z okolic brzucha (w innym przypadku jako „paliwo” wykorzystany zostanie cukier, a tłuszcz nie będzie spalony). Kluczem do sukcesu jest regularność oraz zróżnicowanie ćwiczeń – świetnie sprawdzają się na przykład interwały.

W międzyczasie możemy rozpocząć rzeźbienie mięśni brzucha. Właśnie w tym miejscu sprawdzą się wspomniane brzuszki, najlepiej w wielu różnych formach.

Brzuszki - podstawowe ćwiczenie na mięśnie brzucha

Dieta. Równolegle z bieganiem czy jazdą na rowerze oraz seriami brzuszków, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Nie oszukujmy się – bez niej ćwiczenia na nic się nie zdadzą i nigdy nie zrzucimy brzucha.

Dieta nie musi być wcale ekstremalna. Podstawa to unikanie tłuszczy, których głównym źródłem powinny być ryby oraz drób, a nie inne, tłuste mięsa. Zamiast tłustych potraw dostarczmy organizmowi większe ilości białka (jaja, jogurty, sery, mleko, makarony) oraz witamin (owoce, warzywa). Niewskazane są słodkie, gazowane napoje oraz alkohol. Ważna jest także częstotliwość posiłków – jedzmy mniejsze ilości, ale za to częściej (nawet 5-6 razy dziennie).

4 komentarze

  1. admin
    • Agata

Reply