Zaburzenia przyjmowania pokarmu

bulimia

Zaburzenia przyjmowania pokarmu

Anoreksja, bulimia i przymus jedzenia występują najczęściej u dorastających dziewczyn oraz u młodych osób z problemami emocjonalnymi. W takich przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty.

Osoba chora na anoreksję odczuwa wstręt do jedzenia, ponieważ uważa się za otyłą. Bulimia występuje najczęściej między 15 a 30 rokiem życia. Chory po żarłocznym zjedzeniu obfitego posiłku wywołuje u siebie wymioty. Przymus jedzenia może zdarzyć się w każdym wieku. Pożywienie zaspokaja nie tylko głód, lecz również podświadome potrzeby emocjonalne.

Można więc uważać omawiane zaburzenia jako próbę uporania się z niespełnionymi pragnieniami. Pociągają one za sobą stresy, lęki i depresję. Osoby cierpiące na zaburzenia przyjmowania pokarmu są często zestresowane, mają niskie poczucie własnej wartości i kontakty z otoczeniem sprawiają im zwykle duże trudności.

Anoreksja i bulimia są niekiedy wyrazem nadmiernego lęku przed otyłością, wyzwalanego przez problemy emocjonalne. Osoba chora je za mało, prowokuje wymioty lub zjada nadmierne ilości pokarmów. Próbuje w ten sposób stłumić przykre doznania lub uzyskać poczucie kontroli. Bywa też, że karze się w ten sposób za swą złość lub negatywne myśli. U niektórych chorych na anoreksję łaknienie zmniejsza się jeszcze bardziej w wyniku niedoborów żywieniowych.

Objawy anoreksji

Osoby cierpiące na to zaburzenie odmawiają prawidłowego żywienia się, ograniczają zakres przyjmowania pokarmów. Następuje drastyczne zmniejszenie masy ciała, niepokój, zmęczenie, osłabienie i przerzedzenie włosów. Niektórzy anorektycy nadmiernie uprawiają wysiłek fizyczny, by jeszcze bardziej schudnąć.

Objawy bulimii

anoreksjaBulimia to epizody żarłocznego jedzenia, po których chory wywołuje u siebie wymioty lub zażywa środki przeczyszczające. Ma to zapobiec strawieniu i wchłonięciu pokarmu. Masa ciała może być prawidłowa. Częste wymioty powodują zmęczenie, próchnicę zębów, uporczywy ból gardła, bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia metaboliczne. Nadmierne stosowanie środków przeczyszczających prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania mięśniówki jelit, którego konsekwencją jest przewlekłe zaparcie. Może również dojść do zachwiania bilansów: wodnego, elektrolitowego i energetycznego.

Przymus jedzenia

Osoby cierpiące na to zaburzenie mają z reguły nadwagę i jedzą nawet wtedy, gdy nie są głodne. Żarłoczność jest rodzajem natręctwa polegającego na zjadaniu ogromnych ilości pożywienia w czasie jednego posiłku, który trwa zwykle krótko. Niektórzy chorzy spędzają wiele czasu na planowaniu posiłków i zakupach artykułów spożywczych. Mają poczucie winy z powodu swej żarłoczności, dlatego zwykle jedzą w samotności.

Leczenie zaburzeń przyjmowania pokarmów

Opanowywanie stresów

Ponieważ stresy i lęki odgrywają dużą rolę w wielu zaburzeniach przyjmowania pokarmu, pomocne bywa znalezienie metod uporania się z nimi. Ważne jest wsparcie emocjonalne ze strony kogoś bliskiego, komu otwarcie można powiedzieć o kłopotach.

Esencje kwiatowe Bacha

Wybierz esencję kwiatową, która najlepiej odpowiada Twoim problemom. Zażywaj 4 razy dziennie na pusty żołądek 4 krople rozcieńczone w małej ilości niegazowanej wody mineralnej. Szczególnie wskazane są następujące esencje:

  • Dzika jabłoń – jeśli nie podoba ci się własny wygląd.
  • Woda źródlana – jeśli odmawiasz sobie jedzenia.

Co jeść i pić?

Osoby chore na przymus jedzą często pokarmy, które zawierają dużo cukru i skrobi, więc stężenie glukozy w ich krwi szybko wzrasta po posiłku. Trzustka reaguje na to wytwarzaniem nadmiaru insuliny, co może spowodować znaczne zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, pociągając za sobą głód cukru i złożonych węglowodanów.

  • Spróbuj jeść mniej potraw zawierających te składniki.

Zastosuj się również do poniższych wskazówek:

  • Dostarczaj organizmowi więcej błonnika.
  • Utrzymuj stężenie glukozy we krwi na stałym poziomie, jedząc w ciągu dnia kilka małych posiłków, zamiast trzech obfitych.
  • Jedz pokarmy zawierające dużo chromu – pierwiastek ten współdziała w regulowaniu poziomu cukru we krwi.
  • Pij mało alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Ich nadużywanie sprzyja napadom głodu.
  • Ustal, czy powodem napadów głodu i wahań masy ciała nie jest uczulenie pokarmowe. Kolejno wykluczaj z pożywienia te składniki, które mogą je powodować. Zastanów się, czy nie wprowadzić diety pod okiem specjalisty.

Witaminy i składniki mineralne

Mechanizm łaknienia kontrolowany jest przez tężenie neuroprzekaźników w części mózgu zwanej podwzgórzem. Działanie tych substancji zależy od stężeń glukozy we krwi, kwasów tłuszczowych i hormonów, które zmniejszają się w stanach lękowych i w depresji oraz przy niedoborach witamin z grupy B i cynku. Aby zachować neuroprzekaźniki w mózgu, jedz pokarmy bogate w następujące składniki lub zażywaj je w postaci suplementów:

  • wapń,
  • magnez,
  • mangan,
  • potas,
  • selen,
  • witaminy z grupy B,
  • cynk.

Joga

Regularnie uprawianie jogi pomoże złagodzić napięcie i depresję oraz zaspokoić potrzeby emocjonalne w inny sposób niż poprzez zaspokajanie głodu.

Joga działa następująco:

  • wzmaga samokontrolę,
  • sprzyja zrelaksowaniu,
  • może zmniejszyć chęć niepohamowanego jedzenia, dzięki temu, że daje poczucie, iż decydujemy o własnym życiu.

Kultywowanie pozytywnych emocji

Metoda ta wzmacnia pozytywny sposób myślenia i pomaga kontrolować napady głodu bez wyzwalania poczucia winy. Kiedy czujesz potrzebę jedzenia, powiedz sobie, że będziesz jeść powoli, by nacieszyć się posiłkiem.

Następnie wykonaj 5 głębokich oddechów i zacznij jeść powoli, delektując się każdym kęsem.

Inne terapie

Poproś lekarza, by skierował Cię do psychoterapeuty lub psychiatry specjalizującego się w zaburzeniach przyjmowania pokarmu. Dietetyk doradzi Ci, jak zmienić nawyki żywieniowe.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy zaburzenia przyjmowania pokarmu występują od ponad dwóch tygodni.
  • Gdy nieustannie tyjesz lub chudniesz.
  • Gdy nadużywasz środków przeczyszczających, moczopędnych lub prowokujących wymioty.

Natychmiast potrzebujesz pomocy, jeśli:

  • Masz bulimię lub całkowicie przestajesz jeść.

Reply