Wstydliwe choroby

Wstydliwe choroby

Wstydliwe choroby

Dziś można bardzo wcześnie wykryć wiele chorób. Wystarczy wykonać odpowiednie badania. Zobacz listę testów, które powinniśmy robić, ale się boimy. Nie wymagają wiele zachodu. A potem już nie trzeba się bać.

Niektóre testy wprowadzają w zakłopotanie. Ale najbardziej intymne, jak na HIV, można wykonać anonimowo. Inne budzą strach przed tym, co może oznaczać ich pozytywny wynik.

Zanim jednak z nich zrezygnujesz, pomyśl – regularne badania kontrolne, nawet te najbardziej wstydliwe, dają szansę na szybką diagnozę i powrót do zdrowia albo uchronienie się przed postępowaniem choroby. Dlatego nie warto chować głowy w piasek.

HIV

Hiv to ludzki wirus upośledzenia odporności, który sprawia, że organizm jest zupełnie bezbronny wobec nawet najbardziej błahych chorób. Zakażenie wirusem wykrywa test z krwi na obecność przeciwciał anty-HIV

hivDla kogo jest to badanie: dla każdej osoby, która w ciągu ostatnich 15 lat miała kontakt płciowy z przygodnym partnerem bez prezerwatywy; miała transfuzję krwi lub przeszczep.

W jakim celu się badać: współczesna medycyna nawet osobom zarażonym HIV umożliwia pozostawanie przez długi czas w zadowalającym stanie zdrowotnym, aby jednak tak się stało, trzeba mieć wiedzę, że jest się chorym.

Jak często się badać: zawsze po ryzykownym zachowaniu musisz też pamiętać o tzw. okienku serologicznym, które trwa do 12 tygodni od zakażenia, dlatego test trzeba powtórzyć po 6 miesiącach.

Gdzie wykonać badanie: w poradniach skórno-wenerologicznych, oddziałach zakaźnych szpitali, stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Koszt badania: test jest bezpłatny i objęty tajemnicą lekarską.

WZW C

WZW C to wirusowe zapalenie wątroby wywołane wirusem Hepatitis C, które wykrywa test z krwi na obecność przeciwciał anty-HCV.

Dla kogo jest to badanie: dla osób, u których w czasie badań okresowych stwierdzono nieprawidłowości w tzw. próbach wątrobowych; które miały transfuzję krwi lub przyjmowały preparaty krwiopochodne przed 1991 rokiem; miały zabiegi czy operacje chirurgiczne; często są hospitalizowanie; także dla kobiet planujących lub będących w ciąży

W jakim celu się badać: wczesne rozpoznanie pozwala, dzięki istniejącym lekom, na wyleczenie nawet 60-70 proc. chorych.

Jak często się badać: zawsze wtedy, gdy podejrzewasz, że zabieg medyczny czy kosmetyczny był przeprowadzony w warunkach nie spełniających zasad septycznych.

Gdzie wykonać badanie: w przychodniach chorób zakaźnych.

Koszt badania: na zlecenie lekarza specjalisty za darmo, prywatnie w cenie 20-30 zł.

Chlamydia

Chlamydia to zakażenie beztlenowymi bakteriami gram -ujemnymi, wywołującymi stany zapalne narządów płciowych, niepłodność, a czasami zapalenia płuc i zatok; ponieważ u 80 proc. zakażonych choroba nie daje żadnych objawów, konieczne jest jej wykluczenie poprzez wykonanie badań: na posiew – na podstawie wymazu z pochwy, cewki moczowej lub plwociny, badań przeciwciał IgG i IgM w surowicy krwi lub też metodą sondy genetycznej PCR

Dla kogo jest to badanie: dla wszystkich aktywnych seksualnie.

W jakim celu się badać: leczenie za pomocą antybiotyków zapobiega wielu poważnym powikłaniom.

Jak często się badać: raz na rok.

Gdzie wykonać badanie: w klinice chorób moczowo-płciowych lub w specjalistycznych laboratoriach diagnostycznych.

Koszt badania: uzależniony od metody badania, od 30 do 350 zł.

Wstydliwe chorobyZnamiona

Znamiona to nietypowe zmiany na skórze, przebarwienia o różnych kształtach, wielkości i zabarwieniu, które mogą okazać się nowotworem. Rozpoznaniu służy dermatoskopia, czyli badanie skóry za pomocą przyrządu optycznego przypominającego lunetę.

Dla kogo jest to badanie: dla tych, którzy mają liczne znamiona barwnikowe, uwielbiają się opalać, korzystają z solariów; osób o jasnej karnacji skłonnych do oparzeń słonecznych; krewnych chorujących na czerniaka skóry oraz tych, u których stare znamię zaczęło się zmieniać.

W jakim celu się badać: wczesne wykrycie zmiany nowotworowej.

Jak często się badać: osoby z nielicznymi znamionami powinny zgłaszać się na kontrolę co roku; osoby z grupy podwyższonego ryzyka – nie rzadziej niż raz na pół roku.

Gdzie wykonać badanie: w gabinecie dermatologa.

Koszt badania: w ramach NFZ bezpłatnie, prywatnie w cenie 100-150 zł.

Guz prostaty

Guz prostaty to patologiczny rozrost gruczołu krokowego zwanego sterczem lub z łacińska prostatą, odpowiedzialnego u mężczyzn za wydzielanie białawej cieczy, w której zawieszone są plemniki; badanie polega na oznaczeniu poziomu PSA w surowicy krwi – białka wytwarzanego przez stercz. Jego podwyższony poziom świadczy o chorobie.

Dla kogo jest to badanie: dla mężczyzn powyżej 45. roku życia, a w wypadku występowania
choroby w rodzinie – po 40. roku.

W jakim celu się badać: wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych.

Jak często się badać: raz do roku.

Gdzie wykonać badanie: w każdym laboratorium.

Koszt badania: ze skierowaniem od urologa bezpłatnie, prywatnie 25-40 zł.

Choroby jąder

co to jest: uczucie ciężaru w mosznie, wyczuwalny guzek, ból jąder i znaczne różnice w ich wielkości, obrzęki, mogą zwiastować poważne choroby, takie jak żylaki powrózka nasiennego, które zagrażają płodności czy nawet chorobę nowotworową. Prawidłowe rozpoznanie można postawić na podstawie USG jąder.

Dla kogo jest to badanie: dla mężczyzn do 40. roku życia, ponieważ choroby jąder występują zwykle u młodych osób, a także w wieku 60-75 lat.

W jakim celu się badać: każda wcześnie wykryta zmiana daje szansę na całkowite wyleczenie.

Jak często się badać: zawsze, gdy wyczujesz niepokojące zmiany.

Gdzie wykonać badanie: w poradni urologicznej lub wykonującej badania USG.

Koszt badania: ze skierowaniem od urologa bezpłatnie, prywatnie: 80-90 zł.

Reply