Andropauza – męskie klimakterium

Andropauza - męskie klimakterium

Andropauza – męskie klimakterium

Andropauza jest to proces starzenia się organizmu mężczyzny między innymi w wyniku spadku poziomu testosteronu, czyli hormonu męskiego. Można ją przyrównać do menopauzy, przechodzonej przez kobiety.

Różnica między tymi dwoma procesami polega jednak na tym, że menopauza, która występuje u kobiet między 40-50 rokiem życia, jest okresem przejściowym, andropauza zaś, zaczynająca się u mężczyzn po 50 roku życia, to proces ciągły, który się nie kończy.

Objawy andropauzy

Andropauzy nie można wyleczyć, można jednak wpłynąć hamująco na tempo narastania tego procesu. Pierwszym objawem, który świadczy o tym, że mężczyzna może wchodzić w okres andropauzy, jest zaburzenie potencji. Coraz częściej zdarza się, iż to właśnie ta przyczyna skłania mężczyznę do wizyty u androloga.

W miarę nasilania się andropauzy pojawiają się inne dolegliwości. Zalicza się do nich m.in. osłabienie fizyczne, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, kołatanie i częste skurcze serca, a także podwyższone ciśnienie krwi. Dodatkowo dochodzą do tego objawy psychiczne (nerwowość, pobudliwość, zniechęcenie, rezygnacja, a nawet brak woli życia).

Mężczyzna, który zauważa u siebie te objawy, powinien być zbadany zarówno przez internistę, co wiąże się z faktem, że niektóre z tych dolegliwości mogą występować w różnych schorzeniach wewnętrznych, jak i przez androloga. Androlog ocenia poziom testosteronu we krwi oraz stan jąder i gruczołu krokowego.

W okresie rozpoczynającej się andropauzy bardzo często występuje przerost gruczołu krokowego, co może przejawiać się trudnościami w oddawaniu moczu.

Leczenie andropauzy

Zasadnicze leczenie andropauzy polega na uzupełnieniu braku testosteronu. Dawkowanie hormonu musi być ściśle kontrolowane przez androloga. Leczenie uzupełniające polega na przyjmowaniu przez mężczyznę dużej ilości witamin, mikroelementów, zwłaszcza magnezu i cynku, stosowaniu diety wysokobiałkowej, spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, unikaniu potraw smażonych i tłustych oraz alkoholu i papierosów.

Mężczyźni po pięćdziesiątce powinni pogodzić się z tym, że ubywa im sił. W związku z tym nie mogą zmuszać się do nadmiernego wysiłku fizycznego. Brak sił jest zjawiskiem normalnym, w związku z tym tę samą pracę, którą niegdyś wykonywało się w ciągu kilku godzin, trzeba teraz rozłożyć sobie nawet na kilka dni. W każdym razie nie wolno niczego robić ponad siłę. W przeciwnym wypadku nawet zwykłe kopanie działki może się zakończyć nagłym zasłabnięciem.

Jak pomóc mężczyźnie wchodzącemu w okres andropauzy?

Podobnie jak kobieta przechodząca menopauzę oczekuje zrozumienia od partnera, tak samo mężczyzna wchodzący w okres andropauzy potrzebuje wyrozumiałości od żony. Jeśli partnerzy są rówieśnikami, to kobieta jest już na ogół po menopauzie i wchodzi w okres względnego spokoju, często wykazuje wzmożoną aktywność, chęć do życia, rozwija swoje zainteresowania. A obok siebie ma bliskiego człowieka, którego reakcje są zupełnie przeciwne, dlatego powinna nie tylko starać się go zrozumieć, ale również mu pomóc, choćby przez namówienie do skorzystania z porady lekarza.

Andropauza to proces wprawdzie nieodwracalny, jednakże dzięki prawidłowemu i systematycznemu leczeniu w znacznym stopniu może być zahamowany.

Reply